Kongresu v Barcelone sa zúčastnilo približne dvetisíc lekárov. Časť z nich pozorne počúvala Petra Letavaya, kardiológa a primára interného oddelenia dolnokubínskej nemocnice. Moderoval prednášku na tému liečba fibrilácie predsiení srdca.
Prečo ste prednášali na túto tému?
- Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré využíva liečbu novým liekom napriek tomu, že je drahá. Pre vysokú cenu je nedostupná v niektorých vyspelých krajinách. Pozvánku som dostal pre skúsenosti s týmto spôsobom liečby.
Koľko pacientov trpí týmto ochorením?
- Týka sa približne dvoch percent populácie. Trpia ním hlavne starší ľudia. Vo veku nad osemdesiat rokov sa počet zvyšuje až na 15 percent.
Ako sa prejavuje?
- Zákernosť ochorenia spočíva v tom, že väčšina pacientov o ňom netuší. Nemá vonkajšie príznaky. Môže sa prejaviť až mozgovou porážkou. Srdce búcha nepravidelne, skôr sa chveje. Krv v ňom stojí, čím sa zvyšuje riziko zrážania v pravej predsieni. Keď sa zrazenina uvoľní a zapchá cievu v mozgu, nastáva mozgový infarkt. Pacient môže ochrnúť a zomrieť. Podstatou liečby je riedenie krvi.
Koľko peňazí liek stojí?
- Približne sedemdesiat eur na mesiac. Nezdá sa to veľa, ale je to celoživotná liečba a týmto ochorením trpí viac ako stotisíc ľudí. Keby liek dostávali všetci, mesačné náklady by dosiahli sedem miliónov eur.
Podľa čoho vyberáte pacientov vhodných na liečbu novým liekom?
- Podmienky nastavili poisťovne. Nárok majú najrizikovejší pacienti. Najskôr ich monitoruje prístroj EKG nonstop 24 hodín. Ak zachytí fibriláciu, pomocou pažerákovej sondy zistím, či sa v predsieni srdca nenachádza zrazenina. Ak áno, začne užívať nový liek na riedenie krvi.
Ako dlho je táto liečba u nás dostupná?
- Dva roky. Za ten čas sme v Dolnooravskej nemocnici zachytili dvoch pacientov s krvnou zrazeninou, čo zásadne ovplyvnilo ich liečbu.
Aká je situácia v iných krajinách?
- Každá krajina má filter výberu pacientov nastavený ináč. Taliani liečbu pre vysokú cenu nepoužívajú. Slováci sú v porovnaní s Čechmi na tom o trochu lepšie. Vo Francúzsku a Nemecku je dostupnejšia ako u nás. Na kongrese sme si navzájom odovzdali skúsenosti. Slovensko v oblasti kardiológie za svetom nezaostáva, čo je pre pacientov určite dobrá správa.⋌