.
DOLNÝ KUBÍN. Okresné mesto malo viac ako 20-tisíc obyvateľov v čase, keď sa tam nachádzali kasárne a jeho súčasťou boli aj mestské časti Vyšný Kubín a Bziny. Po odchode vojska a osamostatnení dvoch mestských častí počet obyvateľov už toto číslo nedosiahol. V tomto roku klesol na 18 960.
Narodení je viac ako úmrtí
Od januára tohto roku do 21. augusta umrelo v meste 91 ľudí. Naopak, na svet prišlo 118 novorodencov. Štatistiku však významne ovplyvňuje pohyb osôb. Za to isté obdobie sa do Dolného Kubína prisťahovalo 132 obyvateľov, ale až 225 sa z trvalého pobytu odhlásilo. Láka ich hlavne Bratislava.
„Za ostatné dva týždne sa až 13 ľudí odsťahovalo do bratislavského Ružinova,“ hovorí Tomáš Chovanec, pracovník evidencie obyvateľstva na mestskom úrade. „Všetko sú to mladí ľudia. Väčšina má približne 26 rokov. Pravdepodobne po ukončení vysokých škôl odišli za prácou.“
Práca je hlavným dôvodom odchodu Dolnokubínčanov, ale do nášho mesta kvôli nej príde málokto. „Pamätám sa iba na jedného inžiniera a dvoch dok-torov, ktorí tu prišli bývať, lebo získali pracovné miesto.“
Sťahovanie do dedín
Medzi odsťahovanými tvoria výrazné percento ľudia vo veku nad 40 rokov.
„Skupina štyridsiatnikov a päťdesiatnikov sa väčšinou vracia do rodičovských domov,“ hovorí Tomáš Chovanec.
Preto v okolitých dedinách počet obyvateľov rastie. Táto skupina má prácu v okresnom meste. Niekoľkokilometrové dochádzanie zo Žaškova, Vyšného Kubína, Párnice či Veličnej zvládne bez ťažkostí.
Tomáš Chovanec pridal ďalší postreh z demografického vývoja. „Ak si muž či žena z Dolného Kubína nájde partnera z iného mesta alebo dediny, a zoberú sa, väčšinou sa do niekoľkých týždňov odsťahujú ku nemu.“
Tomáš Chovanec sa nedávno zúčastnil školenia pracovníkov evidencie obyvateľstva. O situácii sa zhováral s kolegami. Podľa neho sa dnes biznis robí v Bratislave a v Košiciach. Automobilky v Trnave a v Žiline zabezpečujú stabilizáciu a mierny nárast počtu obyvateľov v týchto mestách a bezprostrednom okolí. „Dobre je na tom aj Trenčín, ale zbytok Slovenska eviduje úbytok obyvateľstva. Nedokáže ich udržať ani Banská Bystrica.“