Západné Tatry, Oravské Beskydy, Malá Fatra zažívajú každý rok inváziu zberačov lesných plodov. Tento rok nie je výnimkou.
Nazbierajú a vysypú
„Dostatok vlahy pomáha čučoriedkam,“ hovorí Michal Babnič, strážca Národného parku Malá Fatra. „Je ich veľa a sú veľké. Nedostatok slnka ale ovplyvnil ich chuť, sú menej sladké, ale to ľuďom nevadí.“
Zber lesných plodov je na území s tretím stupňom ochrany a vyšším zakázaný. „Ak ich prichytíme pri zbieraní, musia plody vysypať a zaplatiť pokutu do 66 eur,“ hovorí Ján Krušpán z Tatranského národného parku, do ktorého patria aj Západné Tatry. „Ak nemá na pokutu, alebo nevie preukázať totožnosť, požiadame o asistenciu políciu. Okrem toho zoberiem veci, ktorými priestupok spáchal.“
Mnohí zberači čučoriedok sú však takýmto prístupom rozhorčení. „Áno, ak vojdem autom do zákazu vjazdu, alebo nechám v prírode po sebe neporiadok, zaslúžim si pokutu,“ hovorí Jana z Oravskej Polhory. „Ale som súčasťou krajiny, v ktorej žijem, čučoriedky sú v lese aj pre mňa. Myslím si, že šliapaním mimo chodníka v chránenom území poškodím terén menej ako medveď.“
Porušujú zákaz vjazdu
Jaroslav Hucík zo stráže prírody Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Horná Orava vidí príčinu v organizovanom výkupe. „Podarilo sa nám zadržať Poliaka, ktorý čakal pri Hviezdoslavovej horárni na zberačov vracajúcich sa z Babej hory. Lektorka hájovne potvrdila, že tam chodí každý deň.“ Poliak dostal pokutu za vjazd do chráneného územia a musel odísť.
„Poznám veľa ľudí, ktorí chodia do lesa na čučoriedky, aby si zarobili,“ hovorí Mária z Rabče. „Keď má niekto doma päť malých detí, je rád, že začne sezóna. Je to však neskutočná drina. Čučoriedky nikdy nebudú poriadne zaplatené. A chránené územia? Pomaly bude chránené všetko a Oravci si budú musieť kupovať drahé čučoriedky z Dolniakov.“
Podľa Jaroslava Hucíka by mohol počet zberačov klesnúť, ak sa ochranárom podarí zabrániť vjazdu áut do daných lokalít. „Keby mali odstaviť autá na Slanej vode, približne dva a pol kilometra od hájovne, a potom ísť pešo na Babiu horu, tak by si to rozmysleli.“
Aj v Malej Fatre sa zamerali na autá. V celom národnom parku je zákaz vjazdu na lesné cesty. Ľudia ho ignorujú. Medzi najfrekventovanejšie miesta patrí cesta z Malej Lučivnej na Medziholie a z Trusalovej na chatu pod Chlebom. Blokové pokuty zatiaľ nedali, ale čučoriedky už zhabali. „Pre ľudí je to veľký trest, lebo znehodnotíme ich niekoľkohodinovú prácu,“ hovorí Michal Babnič.
Žiadajú o pomoc aj daňové úrady
Ochrancov prírody v CHKO Horná Orava trápi hlavne zber v územiach s najvyšším stupňom ochrany. „Babia hora, Pilsko a Spálený grúnik sú to najcennejšie, čo máme, a ľudia chodia aj tam,“ hovorí Jaroslav Hucík.
Tento rok riešili viac ako sto zberačov. Rozdali niekoľko pokút, poslali podnety na okresný úrad životného prostredia. Plody zatiaľ nikomu nezhabali. Potvrdil, že so zberačmi je ťažká komunikácia.
Ochranári pochválili spoluprácu s políciou, ale na boj proti nelegálnemu zberu, výkupu a predaju vyzývajú aj iné inštitúcie. „Zapojiť by sa mala aj hygiena kvôli predaju pri cestách a daňový úrad kvôli nezdanenému zisku,“ hovorí Michal Babnič. Spoločne by sa im účinnejšie darilo bojovať proti tým, ktorí lesné plody nezbierajú pre seba, ale na predaj.