BABÍN. „Chcel som, aby sa ľudia zamysleli a zmierili,“ hovorí Ladislav Gábor. „Nové vedenie obce mi však nariadilo tabuľu odstrániť. Vraj na reklamné, informačné a propagačné zariadenie nemám stavebné povolenie.“
Úrady si dopisujú dva roky
Úradná obálka od miestneho stavebného úradu v Babíne z novembra 2012 Ladislava prekvapila. Prečítal si, že Reklamné, informačné a propagačné zariadenie postavil bez stavebného povolenia. „Nevedel som, že na pár kolov vo vlastnej záhradke v Babíne treba povolenie." Odvtedy dva roky píše a behá po úradoch.
Stavebný úrad začal v auguste 2012 konanie o dodatočnom povolení stavby a v septembri 2012 stavebníka vyzval, aby do 30 dní k tomu predložil potrebné doklady. „Požiadal som ich, aby mi aspoň lehotu predĺžili na 90 dní. Neodpovedali, v novembri rozhodli, že mám zariadenie odstrániť a zaplatiť pokutu dvesto eur.“
Proti rozhodnutiu sa Ladislav Gábor odvolal. Obvodný úrad Žilina, odbor výstavby a bytovej politiky, rozhodnutie v apríli 2013 zrušil a vec vrátil do obce na nové prerokovanie. „Ale v októbri 2013 stavebný úrad Babín znova rozhodol, že mám tabuľu zbúrať a znova mi dali pokutu dvesto eur. Znova som sa odvolal.“
Paragrafy zákonov
Podľa zákona stavebný úrad povoľuje informačné, reklamné a propagačné zariadenia, pokiaľ má stáť na miestach viditeľných z verejných priestorov a pokiaľ sú spojené so stavbou alebo pozemkom. Pri ich povoľovaní musí skúmať, či zariadenie, konštrukcia, prípadne stavba bude plniť funkciu a účel, na ktorý je povoľovaná, teda či bude slúžiť ako informačné, reklamné alebo propagačné zariadenie. Ak je takéto zariadenie už postavené, treba zistiť, či tento účel naozaj plní.
Odvolací orgán v Žiline ako aj neskôr verejná ochrankyňa práv však dospeli k záveru, že nápisy Musíme sa milovať a Musíme si odpúšťať nemožno podľa zákona o reklame považovať za reklamu, ani informáciu alebo propagáciu. A teda konštrukcia v Gáborovej záhrade neplní účel reklamného, informačného alebo propagačného zariadenia.
Píše verejná ochrankyňa práv
Miestny stavebný úrad v Babíne teda nemal dôvod konať tak, ako konal. „Postupoval v rozpore so stavebným zákonom,“ uzavrela spor už aj verejná ochrankyňa práv tento rok v máji. Úradu tiež vytkla, že sa nezaoberal Gáborovou žiadosťou o predĺženie lehoty na predloženie dokladov. A to opakovane. Úrad v Babíne postupoval dokonca aj v rozpore so zákonom o správnom konaní. Došlo aj k porušeniu základného práva podľa ustanovenia ústavy, že každý sa môže domáhať zákonom ustanoveným postupom svojho práva.
„Keďže nariadenie o odstránení stavby zrušil už odvolací orgán, nie je potrebné prijímať ďalšie opatrenia,“ hovorí ombudsmanka. Napriek tomu požiadala starostku Babína, aby prijala opatrenia, ktoré v budúcnosti zabezpečia úradný postup v súlade so stavebným zákonom a so správnym poriadkom.
Bude z tabule protihluková stena?
Zdalo by sa, že verejná ochrankyňa práv uzavrela na stavebnom úrade v Babíne vec, ktorú Ladislav Gábor považuje za šikanovanie. Neuzavrela, pretože stavebník sa rozhodol, že tabuľu zlegalizuje inak. Ohlásil na miestnom úrade drobnú stavbu – protihlukovú stenu. A žiadal súhlas. Na osadenie piatich kolov do zeme čakal rýchlovku.
Stavebný úrad ale vyhodnotil protihlukovú stenu ako stavbu, ktorá podlieha stavebnému konaniu. „Súhlas úradu k mojej ohláške by ma nestál nič, ale všetky poplatky v súvislosti so stavebným konaním už takmer 600 eur. Navyše, na niektoré väčšie stavby u nás stačilo ohlásenie."
Na rade je kolaudácia
Stavebné konanie prebehlo, kolaudačné už raz stavebný úrad prerušil pre chýbajúce doklady. Gábor aj toto považuje za šikanovanie.
„Postupovali sme a postupujeme v zmysle stavebného zákona,“ hovorí starostka Babína Viera Vlžáková. „Ku kolaudačnému rozhodnutiu chýba Ladislavovi Gáborovi zaplatený správny poplatok, následne mu vydáme kolaudačné rozhodnutie.“ Z obecného úradu nám vo štvrtok minulý týždeň napísali, že poplatok stavebník zaplatil.
Kolaudačná komisia teraz preskúma, či stavba zodpovedá projektovej dokumentácii. Tým by sa mohli ukončiť dvojročné peripetie okolo tabule s nápismi Začnime milovať a Začnime žiť.
Najprv sa však musí doriešiť niekoľko ďalších podaní Ladislava Gábora, jedným z nich je preskúmanie zákonnosti postupu miestneho stavebného úradu v Babíne. Podľa Gábora mala totiž protihluková stena spadať do kategórie, kde netreba stavebné konanie. Obecný úrad tvrdí, že postupoval v zmysle zákona.
„Čosi vydržím, ale toto je priveľa,“ dodal k dvojročnému dopisovaniu si s úradmi o jednej tabuli muž, ktorý má pred domom v Babíne v záhradke veľké tabule. Čo si ešte na nich prečítame?