TVRDOŠÍN. „Príďte sa pozrieť, ako robotníci robia cestu, stromy okolo nej nikoho nezaujímajú,“ obrátila sa na redakciu zúfalá obyvateľka sídliska Medvedzie.
V súčasnosti tam robia veľkú rekonštrukciu miestnych komunikácií v réžii mesta. Pani nevidí zmysel v novom asfaltovaní ciest, podľa nej nie sú až tak zničené. To ju však až tak netrápi, oveľa viac jej vadí necitlivý prístup robotníkov k zeleni.
Citlivý prístup
„Nikoho netrápi, že tie stromy vyschnú. A aj keď nie celé, časť určite,“ povedala Tvrdošínčanka pozerajúc na rozkopanú cestu, okolo ktorej stoja stromy s potrhanými koreňmi. „Pýtala som sa robotníkov, či musia kopať až tak ďaleko. Veď cesty sú dosť široké. Vraj je tak urobený projekt a oni musia ísť podľa neho. Škoda, že pri prácach nikto nepozerá na prírodu. Mesto by si to malo ustriehnuť.“
Zákon o ochrane prírody rieši len výrub drevín, na ktorý musí byť vydaný súhlas. Nezaoberá sa povoľovaním na zásah do koreňového systému stromov. „Predpokladám, že takejto činnosti predchádzalo vydanie rozhodnutia stavebným úradom, v ktorom mohli byť určené bližšie podmienky realizácie stavby,“ povedal Ján Vrabček, vedúci Odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Tvrdošín. „Podľa zákona mesto vykonáva v prvom stupni štátnu správu vo veciach ochrany drevín, takže sa mohlo vyjadriť, a malo by vo vlastnom záujme pristupovať citlivo k ochrane verejnej zelene na svojom území.“
Prežijú to
Pri podobných prácach v blízkosti drevín nie je určená minimálna vzdialenosť, ktorú by mal stavebník dodržať. „Výkopové práce je však potrebné robiť v takom rozsahu, aby nedošlo k poškodeniu drevín,“ povedal Tibor Pšenák zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava. „Korene majú dôležité funkcie. Upevňujú drevinu v pôde a čerpajú z nej vodu a v nej rozpustné látky.“
Na základe nášho podnetu sa do terénu vybrali pracovníci odboru starostlivosti o životné prostredie. Rozkopanými koreňmi sa zaoberali aj ochranári. K rozsiahlym poškodeniam však podľa odborníkov nedošlo a stromy by vyschnúť nemali.
„Ide len o zanedbateľné poškodenie okrajových častí koreňového systému, ktoré majú vysokú regeneračnú schopnosť,“ povedal Ján Vrabček. Tibor Pšenák však zároveň upozornil, že po dokončení prác treba dbať na to, aby nedošlo k ďalšiemu poškodeniu stromov, ale k ich obnove. „Je dôležité sledovať priebeh zemných prác a po ich ukončení aj následnú regeneráciu drevín.“⋌