DOLNÝ KUBÍN. Jaroslav Sloboda sa výrobe píšťal a fujár venuje už dlhé roky. Pred niekoľkými rokmi pod jeho vedením Japonci Šigeki Iida a Noriaki Jošida vyrobili píšťalu koncovku.
Teraz na Oravu zavítal 19-ročný študent medzinárodných vzťahov Hank, vlastným menom Chen Jing Jie, z Taiwanu. Aj on chcel koncovku.
Pomohlo veľvyslanectvo
Hank už strednú Európu navštívil. Pred rokom sa v Čechách v tábore staral o autistické deti. Keď videl video s píšťalou koncovkou na internete, rozhodol sa, že si po ňu príde na Slovensko. A nielenže príde, ale ju aj vyrobí.
„Taiwan má tradičné hudobné nástroje pochádzajúce z Číny alebo Japonska,“ hovorí Hank. „Máme podobnú píšťalu, ako je koncovka, ale fúka sa do nej nosom.“
Hankova matka je priateľka manželky Martina Podstaveka, pracovníka slovenského veľvyslanectva v Japonsku. Práve Podstavek zabezpečil kontakt spomínaných Japoncov na Jaroslava Slobodu. Ochotne pomohol aj mladému Taiwancovi.
Hank na vlastnoručne vyrobenej píšťale zahral ľudovú pesničku Červené jabĺčko.
Dobrý učiteľ aj žiak
Na Hanka čakala v Dolnom Kubíne 60 centimetrov dlhá palička z bazy čiernej. „Už som vyrábal stôl a stoličku, ale hudobný nástroj nie,“ hovorí Hank.
„Obavy, že by som nezvládol výrobu píšťaly, som nemal, lebo mám dobrého učiteľa. Musel som dávať veľký pozor, aby som niečo nepokazil. Niektoré veci by sa už nedali opraviť.“
Pod vedením Jaroslava Slobodu brúsil, vŕtal, dlabal, vyrezával, maľoval, lakoval. Po troch dňoch práce držal v rukách poctivú slovenskú koncovku, na ktorej zahral ľudovú pesničku Červené jabĺčko. Zvládol to rýchlo aj preto, lebo vie hrať na husliach a klavíri. Dnes už na koncovke hrá na ďalekom Taiwane.