DOLNÝ KUBÍN. Priemer až podpriemer, tak hodnotí tohtoročnú včelársku sezónu Peter Juriňák, predseda námestovskej organizácie Slovenského zväzu včelárov. S tristo členmi a tromi tisíckami včelstiev patrí k najväčším na Slovensku.
Z lipy moc nebude
„Pre zlé počasie sme nezachytili malinu,“ vysvetľuje Juriňák. „Na prelome apríla a mája, kedy bolo teplo, nás zachránila medovica zo smrekov tvorená voškami. Vidíte, aké je počasie, ani z lipy moc nebude. Koncom júla ešte môže byť znáška z vŕbky malolistej a komonicy lekárskej, opäť však záleží od počasia.“
Do konca sezóny ostáva ani nie mesiac, od polovice augusta sa včielky začínajú prikrmovať na zimu. „Je to naozaj podpriemerný rok, na príčine je chladná jar,“ povedal Pavol Kozáčik, predseda trstenskej včelárskej organizácie, ktorý na rodinnej farme obhospodaruje do 150 včelstiev. Aj keď je medu menej, zvýšiť cenu za kilogram neplánuje. „Narobíme sa, ale pre dôchodcu je veľa aj súčasných šesť eur.“
Nie a nie vytiecť
Ani najlepší, ani najhorší - tak hodnotí rok Ján Haluška z Leštín. Zvykol mávať 50 rodín, dnes ich má 24. „Jar vyzerala vynikajúco, znášky pokazili dažde. Neviem, z čoho včely zobrali med, keď ovocné stromy nestáli za nič.“
Napriek tomu má Leštinčan dôvod na radosť. Na taký hustý med, ako tento rok, si nepamätá, a to včelári päťdesiat rokov. „Nie a nie vytiecť. Bolo 28 stupňov, keď sme ho stáčali. Slnko svietilo priamo na medomet, no tieklo z neho tri hodiny. To keď si natriete na chlebík, to je niečo.“
Cena sa kilogram domáceho prírodného sladidla sa na Orave pohybuje od šesť do deväť eur. Leštinský včelár, ktorý zatiaľ stočil približne 150 kilogramov, zmenu nepredpokladá. „Aspoň ja ju meniť tento rok neplánujem.“