DOLNÝ KUBÍN. Hasiči nepracujú vo výškach často, ale takýto zásah patrí medzi najnáročnejšie.
Výška znásobuje stres
„Je to otázka fyzickej, ale aj psychickej prípravy,“ hovorí hasič Ivan Osadský. „Nie každý znáša výšky.“
Každý tím hasičov má troch až štyroch členov lezeckej skupiny. Na nácvik často využívajú približne dvadsaťpäť metrov vysoký nadjazd obchvatu Dolného Kubína. Nachádza sa blízko hasičskej stanice a muži v modrých uniformách sú pripravení okamžite vyraziť na ostrý zásah.
„Cieľom je zdokonaliť sa a osvojiť si lezeckú rutinu,“ hovorí veliteľ čaty Peter Chovanec. „Ak človek niečo nerobí pravidelne, potom mu to trvá dlhšie. Pri zásahu prichádza aj stres a väčšia pravdepodobnosť chyby.“ A chyby vo výškach sa neodpúšťajú. Môžu mať osudné následky.
Zachránená žena s padákom
Dolnokubínski hasiči majú k dispozícii vysokozdvižnú plošinu, ktorá dosiahne až na siedme poschodie bytovky. Nie vždy sa však dá použiť pre nedostatok miesta či zaparkované autá. Vtedy prídu na rad karabíny a lano. Najčastejšie ich využijú pri otváraní bytov. Zlania sa na balkón alebo do otvoreného okna.
V prípade zásahov v prírode musia zvoliť iné postupy. Využili ich pri zachraňovaní paraglaidistky, ktorá ostala zachytená na približne 20-metrovom smreku na Kubínskej holi. „Kolega sa najskôr musel ku nej vyšplhať a potom ju bezpečne dostať na zem,“ hovorí Ivan Osadský.
Poliaci zaseknutí pod hradom
Odvážnym hasičom môže ďakovať aj šesť Poliakov, ktorí sa pri prechádzaní brehu Oravy dostali na hradné bralo pod Oravským hradom.
„Dostali sa do miesta, kde sa už báli ísť dopredu, ale neodvážili sa ani otočiť a vrátiť sa,“ hovorí hasič Michal Briestenský.
V tomto prípade zaúčinkovala psychika. Poliaci sa dostali na bezpečné miesto pomocou lana a istenia, ktoré im poskytli hasiči. Za tento zásah ich ocenili Zlatým záchranárskym krížom.