PÁRNICA. Žiadosť o posunutie značky začiatok a koniec dediny k odbočke na Záhrabovo a cintorín samospráva odôvodňuje bezpečnosťou Párničanov, ktorí dennodenne navštevujú cintorín.
Iná možnosť nie je
Párnica dnes začína pred barom. Na prikázaných päťdesiat tam spomalí málokto. „Po rovinke vodiči bežne chodia stovkou,“ povedala starostka Milada Antalová. „Pritom tadiaľ denne chodievajú na cintorín ženy na bicykloch s káričkami. Keďže sú už mimo obce, kvôli tomu kúsku by mali nosiť prilbu.“
Postaviť na úseku chodník je nereálne. Na jednej strane je železničná trať, na druhej strmý svah. Obec preto navrhla presunúť tabuľu Párnica k spomínanej odbočke. Správca cesty súhlasil, Okresný dopravný inšpektorát v Dolnom Kubíne bol proti.
„Z dôvodu, že súbežne s cestou I/70 ide miestna komunikácia, ktorá vedie až k cintorínu,“ píše sa v stanovisku, ktoré poskytla krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová.
Chodievať na cintorín okľukou cez Záhrabovo si Párničania nevedia predstaviť. „Cesta je skoro o trištvrte kilometra dlhšia, vedie v zlom teréne a do kopca,“ argumentuje starostka. „Starší človek radšej zvolí kratšiu, hoci riskantnejšiu trasu.“
Šalamúnske riešenie
Boj o posunutie dediny starostka nevzdala ani po zamietavom stanovisku. Inšpektorát napokon pôvodné rozhodnutie prehodnotil. A zvolil šalamúnske riešenie: na začiatok rovinky pôjde sedemdesiatka so značkou Pozor chodci.
„Nesúhlasili sme s posunutím značky obce, pretože z hľadiska nehodovosti daný úsek nepovažujeme za kritický,“ vysvetľuje riaditeľ inšpektorátu Štefan Dlugoš. „Uspokojili by sme obec, no obmedzením rovnej a širokej cesty by sme znevýhodnili vodičov. Navrhnuté riešenie považujeme za konštruktívne. Ak život ukáže, že to nestačí, rozhodnutie prehodnotíme.“
Milada Antalová stanovisko rešpektuje, zatiaľ. „Od sedemdesiatky sme len krôčik k päťdesiatke. Verím, že raz hranicu obce posunieme tam, kde má byť. Mimochodom, som zvedavá, či bude niekto sledovať dodržiavanie sedemdesiatky.“
Čo na to vodiči
„Je to zbytočné,“ povedal Anton Piaček. „Nestretávam tam veľa ľudí. Ak by už od začiatku rovinky platila päťdesiatka, najväčší prínos by z toho mala polícia. Škoda brzdiť dolu kopcom, určite by som tam prekročil rýchlosť. Sedemdesiatku ešte beriem.“
Bohuš Bušo v minulosti pracoval na pohrebných službách. „V minulosti, keď na pohreby chodievala dychovka z Istebného, cesta z dediny na cintorín nemala konca kraja. Urobil by som chodník pod štrekou. Aj vo Veličnej sa kedysi chodilo na cintorín po ceste. Urobili chodník a všetci sú spokojní. Takto sa pod Záhrabovom zbytočne spomalí premávka.“
Ďalšie zmeny
Spomaliť vodičov by mal aj nový merač rýchlosti pred obecným úradom. Zatiaľ funguje iba provizórne, treba ho vysunúť viac do cesty, aby meral rýchlosť už od kostola. Stál 2200 eur, takmer polovicu obec získala cez projekt.
Aby merač fungoval tak, ako má, treba ho osadiť na výložník.
Od starej Jednoty smerom k lokalite s novými domami chce samospráva preťať hlavnú cestu priechodom pre chodcov. „Ak dostaneme súhlas z kraja, urobíme ho – aj napriek zvýšeným nákladom na nočné osvetlenie.“
Nateraz posledná chystaná novinka v oblasti dopravy sa týka ulice popri železnici za novou Jednotou. Vodiči ju využívajú ako skratku do Žaškova. Z dôvodu bezpečnosti ju obyvatelia žiadajú uzavrieť. Doteraz platila jednosmerka od Žaškova a zákaz vjazdu od dediny. Po novom by mali k jednosmerke pribudnúť dva spomaľovače a zákaz prejazdu.