TRSTENÁ. Je rozhodnuté. Päť oravských obcí dostane celú dotáciu potrebnú na výstavbu cyklotrasy. Jediným problémom zostáva stihnúť všetko do konca decembra.
Núdzový plán nie
Projekt historicko-kultúrno-prírodnej cesty okolo Tatier začalo trinásť slovenských a poľských obcí pripravovať ešte v roku 2004. Odvtedy sa dokumentácia niekoľkokrát menila, žiadosť o dotáciu podali partneri pred štyrmi rokmi. Až vlani v novembri monitorovací výbor žiadosť schválil. Stále však nebolo isté, koľko peňazí partneri dostanú.
Ešte v júni primátor Trstenej Jozef Ďubjak hovoril o náhradnom pláne výstavby, ak nebude dosť peňazí. Asfaltový povrch mal ísť len od hranice cez Suchú Horu, Hladovku a ponad Liesek. Od Liesku do Trstenej bolo naplánované len vyznačenie cyklotrasy. Všetko je inak.
Státisíce pre Oravu
Vysúťažená cena na zvyšné časti cyklotrasy je 3,7 milióna eur, z toho 3,15 milióna dá Európska únia. Na oravské etapy treba viac ako 860-tisíc eur, z eurofondov a štátneho rozpočtu dostanú viac ako 800-tisíc eur, ostatné prefinancujú obce.
Najviac bude stáť 5,7-kilometrový úsek naprieč lieseckým katastrom. Treba naň 320-tisíc eur, dotácia presahuje 304-tisíc. Trstenská časť dlhá 3,5 kilometra stojí 219-tisíc, dotácia je necelých 208-tisíc eur. Hladovka dostane na 3,3-kilometrový úsek takmer 191-tisíc z celkových 201-tisíc eur. Na výstavbu suchohorskej, 1,9-kilometrovej časti pôjde necelých 114-tisíc eur, príspevok presiahne 108-tisíc.
Hotová za päť mesiacov
V rámci projektu bude od Kežmarku, Huncoviec, Vrbového, Liptovského Mikuláša cez Nižnú, Trstenú, Liesek, Hladovku, Suchú Horu až po poľskú gminu Nový Targ vybudovaných viac ako 250 kilometrov cyklistických, bežeckých, turistických a náučných chodníkov. Na oravskej strane pôjde cyklotrasa po zvršku niekdajšej železnice, ktorá viedla zhruba dva kilometre ponad prihraničné obce. „Výhľad na Tatry je úžasný,“ hovorí starostka Mária Kendralová.
Hlavnou myšlienkou projektu je rozvoj cestovného ruchu, sprístupnenie unikátnych miest, prírodných krás či pamiatok. Zaujímavosťou na oravskej strane bude viac ako storočná železničná stanica v Suchej Hore. „Okrem toho má cesta slúžiť na aktívnu turistiku, má byť šetrná k životnému prostrediu a podporiť zdravé trávenie voľného času,“ hovorí prednosta trstenskej radnice Tomáš Kubica. Cyklotrasa musí byť hotová do konca tohto roka, kedy končí programové obdobie, z peňazí ktorého bol projekt na poslednú chvíľu podporený.