NIŽNÁ. Dominanta Kostola sv. Gála pochádza z rokov 1815 až 1829. Jej autor je neznámy. Pôvodne bol väčší, po oboch stranách mal dvere, veriaci cez ne prechádzali počas ofery. Dnes tieto bočné časti chýbajú, dvere s obrazmi Márie a Jozefa zdobia steny kostola.
Praskliny a množstvo farby
Oltár niekoľkokrát maľovali laici. Hrubá vrstva farby starodávnemu drevu škodí, keďže ju nezakonzervovali.
„Reštaurujeme ho na poslednú farebnú úpravu, nejdeme až na pôvodnú, pretože by to bolo časovo aj finančne veľmi náročné,“ povedala reštaurátorka Adela Hubčíková. „Oltár je na viacerých miestach popraskaný, farba opadávala na zlatých častiach, aj na oltárnej architektúre. V spodnej časti sme objavili praskliny, ktoré bolo treba spevniť výstužou. Na zlaté časti sme dávali polychrómiu.“ Reštaurátori už kriedovali jednotlivé časti pamiatky, čaká ich retušovanie, zlátenie a konzervovanie.
Harmonogram svätých omší reštaurátorské práce nenarušili.
Aká bude životnosť zreštaurovaného oltára, dnes odborníčka povedať nevie. Závisieť to bude od údržby. „Dohodli sme sa s pamiatkarmi a farským úradom, že z oltára odstránia umelo dorobené podstavce na kvety,“ hovorí reštaurátorka. „Voda vytekajúca z kvetináčov starému drevu nerobí dobre. Dôležité je tiež, aby v kostole príliš nekolísala teplota.“
Poškodené obrazy
Oltár okrem zlatých častí zdobia dva obrazy. Väčší, centrálny, vyobrazuje Zvestovanie Panne Márii. V nadstavci je maľba sv. Gála z prelomu 18. a 19. storočia. „Je zrejmé, že oltár bol robený na mieru práve podľa tohto obrazu, ktorý je starší,“ hovorí Marek Reguly z obecného úradu.
Obraz v nadstavci je vzácny aj podľa pamiatkarov. „Obidva sú veľmi zaujímavé,“ povedala Jana Piecková z Krajského pamiatkového úradu Žilina. „Vzácnejší je menší, ktorý je však vo veľmi zlom stave a vyžaduje si odborný zásah.“
Rozsiahle mechanické poškodenie obrazu potvrdila reštaurátorka. „Je v ňom niekoľko dier, je veľmi rozsušený, farba na mnohých miestach popraskala. Celý je zafŕkaný od farby, zrejme z čias, keď sa maľovali steny kostola, alebo robili obrazy na strope,“ hovorí Adela Hubčíková.
Vzácne obrazy však budú musieť ešte nejaký čas vydržať v súčasnej podobe. V tejto fáze totiž odborníci reštaurujú len oltárnu architektúru a sochy, ktorých bolo pôvodne na oltári osem, dnes sú už len štyri. Ostatné zdobia loď kostola.
Štyria svätí sú už zreštaurovaní, zostávajú ešte štyria.
„Sochy svätého Petra, Pavla, Ladislava a Štefana sú už hotové,“ povedala Hubčíková. „Niektoré časti sme po odstránení hrubej vrstvy farby úplne prerábali. Sochy som reštaurovala do pôvodnej farby. Je na nich pôvodná zlatá farba a nechýba ani konzervačná vrstva.“
Po dokončení hlavného oltára odborníci prevezú do ateliéru aj zvyšné štyri sochy.