DOLNÝ KUBÍN. Pomník autora slovenskej hymny stojí v Kohútovom sade pri Základnej škole Janka Matúšku od šesťdesiatych rokov. Počasie poškodilo travertínový aj žulový obklad.
Toalety pri buste
Hlavným iniciátorom rekonštrukcie pomníka je Otília Štepitová. „Keď som videla, v akom je stave, a ako po ňom skáču chlapci na skateboardoch, bola som nešťastná. Dva roky som chodila na mestský úrad, do základnej školy Janka Matúšku, do Oravského múzea a žiadala, aby dali veci do poriadku. Nedarilo sa mi nájsť nikoho, kto by sa do toho pustil.“
Nakoniec jej pomohla náhoda. Počas dolnokubínskeho jarmoku pri pomníku a Lipe slovenskej štátnosti, ktorá rastie vedľa, postavili prenosné toalety. „No kto to kedy videl, aby na takom mieste postavili záchody.“
Dolnokubínčanka okamžite išla na radnicu a posťažovala si. Dostala prísľub, že na jar pomník opravia.
Mravce ho využili
Autorom bronzovej busty je akademický sochár Stanislav Bíroš, stavebnej časti A. Kratochvíl. Obidva diela pochádzajú zo šesťdesiatych rokov. Busta je umiestnená na stene z travertínu. Dolnú časť tvorí dlhý pás a tri kocky. Obložené sú žulovými platňami. Dnes už nik nevie, čo chcel A. Kratochvíl vyjadriť, ale jedna z možností je, že celý monument predstavuje slovenský znak. Tri kocky symbolizujú trojvršie, dlhý pás a dva stĺpy na konci dvojkríž.
„Neviem, ako vtedy robili, ale medzi platňami a podkladom sme našli veľa hliny a piesku,“ hovorí kamenár Kamil Hečko, ktorý vykonával rekonštrukciu spodnej časti pomníka zo žuly. „Nanosili ju tam mravce.“ Niektoré platne opravil, iné nahradil novými. Za svoju prácu dostal 1800 eur.
Odporúča opraviť aj časť, na ktorej je umiestnená busta a text hymny. Travertín saje vodu oveľa lepšie ako žula. „Na vrch treba dať platňu, ktorá bude presahovať okraje o niekoľko centimetrov, aby voda nezatekala dovnútra,“ hovorí kamenár.
S metličkou v ruke
Otília Štepitová je bývalá učiteľka slovenského a ruského jazyka. Zaujíma sa o regionálnu históriu a dejateľov. „Som taká smiešna osôbka. Občas som zobrala do rúk metličku a Janka Matúšku omietla.“
Stanislav Bíroš je nielen autorom busty autora textu slovenskej hymny, ale aj Martina Kukučína v Jasenovej a Andreja Radlinského v Dolnom Kubíne. Iniciatívna učiteľka si všimla, že busta Radlinského, ktorá je na mieste, kde stál jeho rodný dom, nie je v poriadku. „V uchu mal maltu. Po mojom upozornení mu ho vyčistili.“
Mesto opravilo aj nápis na Pamätníku oslobodenia na Hviezdoslavovom námestí, kde chýbali dve písmená. „Nedokážem prejsť okolo vecí, ktoré nie sú v poriadku, a nechať to tak,“ hovorí Otília Štepitová. Svojou vytrvalosťou dokázala dosiahnuť cieľ a je vzorom pre všetkých, ktorí chodia po meste nevšímavo.
Ďalšou z úloh, ktoré by mohlo mesto aj na základe podnetov občanov urobiť, tiež súvisí s Jankom Matúškom a ďalšími veľkými osobnosťami Oravy. Patrí medzi ne Pavol Országh Hviezdoslav aj Ladislav Nádaši Jége. Pochovaní sú na historickom cintoríne. Jeho plot sa rozpadá a poznačili ho grafity. Aj on si zaslúži rekonštrukciu.