TRSTENÁ. Po časti Všiváku by mal byť vyregulovaný ďalší trstenský potok. Trsteník robí problémy najmä v miestach, v ktorých preteká okolo rodinných domov. Na jeho úpravu treba takmer 1,5 milióna eur.
Len priamo v meste
Dôvodom prípravy projektu regulácie koryta je jeho nedostatočný prietok. Počas povodní sa neraz vyleje a zatopí okolité záhrady i pivnice rodinných domov. Súčasťou projektu by malo byť zväčšenie koryta, stabilizácia svahov, brehov i dna potoka. „Trsteník je poslednou etapou protipovodňových opatrení v meste, ktorá prispeje k bezpečnosti ľudí žijúcich okolo tokov,“ povedal primátor Jozef Ďubjak.
Poslanec Mojmír Krajči sa zaujímal, ktorá časť potoka je v rámci projektu riešená. „Len priamo v meste, alebo je do toho zahrnutý aj úsek nad družstvom? Pretože pri regulácii Všiváka sa odborníci vyjadrili, že by bolo dobré zachytiť vodu aj nad mestom, nielen priamo v ňom,“ povedal Krajči. „Nad Trsteníkom je niekoľkokilometrový odlesnený úsek, kde vodu nemá čo zadržiavať. Keď stečie do mesta, nemusia nám stačiť ani doteraz urobené protipovodňové opatrenia.“ Podľa primátora sa počíta len s úpravou toku od železničného mosta pri družstve až po ústie toku do Oravice. „Máme aj ďalšie návrhy, ale do tohto zámeru sme ich nedávali, pretože tu ide o reguláciu brehov Trsteníka,“ povedal Ďubjak. Na stavbu je už vydané stavebné povolenie.
Zmluvy s vlastníkmi
V minulosti neraz dochádzalo k vybreženiu potoka, menila sa trasa toku a posúvalo koryto. Poslanec Štefan Bača sa preto zaujímal, či sú vysporiadané pozemky okolo neho. „Viem, že pred rokmi si ľudia ohradili aj pozemok nad rámec svojho vlastníctva, práve kvôli častým povodniam,“ povedal Bača.
Mesto urobilo s majiteľmi zmluvy o budúcich zmluvách. Podľa Jany Greschnerovej, vedúcej oddelenia finančného a mestského majetku, je zazmluvnený každý úsek. „Pozemky neznámych alebo neidentifikovateľných vlastníkov sme vyvlastnili,“ hovorí Jana Greschnerová. „Po nedávnej revízii došlo u niekoľkých vlastníkov k zmenám kvôli dedičskému konaniu, predaju, súdnemu rozhodnutiu. Zmluvy s týmito vlastníkmi sme robili nanovo. Údaje priebežne aktualizujeme.“
Celkové výdavky projektu sú 1,48 milióna eur, mesto sa bude na stavbe spolupodieľať sumou 74-tisíc eur. Žiadosť o nenávratný finančný príspevok podala samospráva na ministerstvo životného prostredia.