TVRDOŠÍN. Novela zákona o predaji na trhových miestach priniesla nové povinnosti, rozšírila právomoci kontrolných inštitúcií, obmedzila predaj výrobkov, ohrozila niektorých predajcov. Účinnosť nadobudla 1. júla, deň nato o nej vláda rokovala opäť.
Čerstvé huby
Na trhových miestach, ktoré môžu zriadiť len obce všeobecne záväznými nariadeniami, už predajcovia nesmú predávať sušené huby, elektronické cigarety či elektronické výrobky napájané z elektrickej siete, ak ich priamo na trhovisku nemožno odskúšať. Naďalej majú zakázané predávať zbrane, lieky, tabak a tabakové výrobky.
„Pri predaji húb sa predajca musí preukázať osvedčením o odbornej spôsobilosti, ktoré potvrdzuje, že huby bezpečne pozná,“ povedal hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič. „V záujme ochrany zdravia spotrebiteľa sa huby môžu predávať len čerstvé alebo spotrebiteľsky balené sušené huby, spracované v prevádzkarni, ktorá spĺňa predpísané požiadavky.“
Vysoké pokuty
Podľa zákona, ktorý platil do konca júna tohto roku, sa predavači lesných plodov museli preukázať dokladom o tom, kde ich získali. Novela však túto povinnosť neobsahuje. To však neznamená, že sa s čučoriedkami či brusnicami môžu postaviť kdekoľvek, k hlavnej ceste či na parkovisko alebo odpočívadlo. Okrem pracovníkov regionálnej potravinovej správy a hygienikov ich už budú môcť kontrolovať a pokutovať aj policajti. Pokuta môže dosiahnuť až 17-tisíc eur. „Napríklad ak predajca poruší zákaz ambulantného predaja pri cestách mimo obce, zriadi trhové miesto bez povolenia, predáva výrobky, alebo poskytuje služby bez povolenia,“ hovorí Jurikovič.
Napriek tomu, že sankcie bolo možné ukladať aj v minulosti, niektorí predavači opakovane stoja na tých istých miestach. Známy supermarket pod holým nebom je napríklad na parkovisku pri Kraľovanoch. „Ako je možné, že tam stále predávajú tí istí ľudia? Na nich sa kontroly a pokuty nevzťahujú?“ zisťoval starosta Štefanova nad Oravou Ivan Maťuga. „Problém je v tom, že pri ceste často predávajú ľudia, ktorí pokutu nemajú z čoho zaplatiť. Sú na úrade práce, v hmotnej núdzi. Nedá sa to od nich vymôcť,“ povedal Ján Banovčan, predseda Združenia miest a obcí Horná Orava.
Potvrdil to aj Pavol Cserei z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Dolnom Kubíne. „Máme množstvo exekúcií, cez ktoré vymáhame pokuty. Ľuďom je neraz úplne jedno, že porušujú zákon a ohrozujú aj vlastnú bezpečnosť, keď stoja pri ceste.“
Uprednostňované obchody
Problematickým v novele účinnej od júla je paragraf, podľa ktorého sa v obciach, v ktorých fungoval klasický obchod, mohli na trhoch predávať len ovocie, zelenina, zabalená zmrzlinu a jedlá, ktoré sa dali skonzumovať priamo na mieste. Vo väčšine oravských obcí takéto obchody sú. Ľudia by si teda z auta alebo na tržnici viaceré druhy potravín kúpiť nemohli. Negatívne dopady by mala táto novinka aj pre malé prevádzkarne, napríklad pre predajne pečiva. „Hoci sú v špičkovom stave, spĺňajú všetky normy a nemáme s nimi žiadne problémy, novela by ich tiež ohrozila,“ povedal Pavol Cserei.
S takýmito obmedzeniami nesúhlasia ani starostovia hornooravských obcí. Chcú nechať ľuďom možnosť vybrať si, kde a od koho budú nakupovať. „Nebudem im predsa diktovať, že musia nakupovať v obchode, ak radi nakupujú od predajcov, ktorí k nám pravidelne chodia,“ povedal starosta Vitanovej Štefan Ondrík. „Chcem, aby si mohli kúpiť aj lacnejšie potraviny, ak je taká možnosť a predajcovia majú všetko v poriadku. Náš štát robí z ľudí bláznov. Presne to isté bolo pri čipovaní psov. Museli sme ich dať začipovať, nebolo to lacné a pár dní po nadobudnutí účinnosti poslanci novelu zrušili.“
Zmena za zmenou
O spornej novele, ktorá pobúrila celé Slovensko, druhého júla, teda deň po tom, ako zákon nadobudol právoplatnosť, rokovala vláda. Nepodarene interpretované paragrafy by sa mali opäť novelizovať. Napriek tomu, že, ako uviedol Stanislav Jurikovič, novela ambulantný predaj potravín nijako neobmedzila.
„Aby sa však odstránili interpretačné problémy v praxi, a aby bola zabezpečená maximálna podpora pre malých domácich chovateľov, pestovateľov a spracovateľov potravín, ministerstvo hospodárstvo sa rozhodlo urýchlene pripraviť ďalšiu novelu zákona,“ napísal hovorca. „Ustanoví sa ňou možnosť ambulantného predaja všetkých druhov potravín pre všetky obce bez ohľadu, či je alebo nie je na území obce umiestnená predajňa potravín.“
Ministerstvom navrhované zmeny v novele musí ešte schváliť parlament.