Návrh obmedziť prevádzku zábavných podnikov priviedol na rokovanie mestského zastupiteľstva desiatky Námestovčanov. Chodili zbytočne.
NÁMESTOVO. Snaha určiť maximálnu prevádzkovú dobu pre krčmy, bary a diskotéky nie je žiadnou novinkou. Vzhľadom na množiace sa priestupky súvisiace s pitím alkoholu a rušenie nočného pokoja by ju privítala mestská polícia. „Tam, kde sa čapuje pivo a pľuje na zem, by nemalo byť otvorené do tretej ráno,“ zdôvodnil vlani náčelník Jozef Balcerčík.
Nereflektuje stav v meste
Námestovské podniky na Nábreží dnes fungujú nonstop. Nočnú prevádzku v čase od 22.00 h do 6.00 h povoľuje magistrát. Úlohu pripraviť zmenu všeobecne záväzného nariadenia o pravidlách času predaja a prevádzky služieb dostal prednosta mestského úradu a dve komisie ešte v decembri 2012.
V súlade s predchádzajúcim uznesením komisie pre mládež, vzdelávanie a kultúru, ktorá odporúčala zavrieť podniky o jednej ráno. Uznesenie navrhol poslanec Marián Melišík.
Konečnému zneniu mala predchádzať diskusia o kategorizácii prevádzok, výnimkách a uzavretých spoločnostiach. Medzitým, po proteste prokurátora, samospráva zrušila platné nariadenie. Ostatný návrh, vypracovaný prednostom Milanom Rentkom, sa poslancom nepáčil, a tak ho v stredu z rokovania stiahli. „Nereflektuje stav v meste,“ zdôvodnil poslanec Ferdinand Bolibruch.
Návrh určil záverečnú v pracovných dňoch o 24. hodine, v piatok a v sobotu o druhej ráno.
Zavrieť o dvanástej? Nezmysel
Nespokojnosť so zámerom prišli priamo na rokovanie vyjadriť desiatky podnikateľov a občanov. „Nesúhlasím s návrhom,“ povedala podnikateľka Anna Skočíková. „Nato sme stavali budovy a splácame úvery, aby nám niekto niečo zakazoval?“
Martin Rusnák si myslí, že všetko by malo byť otvorené 24 hodín denne. „Obmedzenie je niečí rozmar. Ak ide 14-ročné dievča do baru, je to problém rodičov, nie otváracích hodín. Pochopil by som iný návrh. Ak chcete mať podnik, musíte mať človeka, ktorý bude kontrolovať občianske preukazy. Ale zavrieť o dvanástej?“
Tomáš Štefaničiak obchoduje s nápojmi. Tvrdí, že v zahraničí sa s ničím podobným nestretol. „V Taliansku, Španielsku, Dánsku a Holandsku sa žije do rána. Je choré povedať ľuďom, ktorí sa chcú baviť, že o jednej majú ísť domov.“
Miloš Kmošek žil dlhé roky v Berlíne. „Na každom rohu je diskotéka, kde sa ľudia zabávajú do rána. Poriadok zabezpečuje ochranka. Rovnako by to malo byť aj u nás.“
Richardovi Čajkovi sa nepáči, že sa poslanci snažia vnucovať druhým svoj životný štýl. „Keď niekto chce ísť spať o ôsmej, nech ide.“
Čo na to poslanci
„Noc má svoju moc a ľudia majú v noci spať,“ povedal poslanec Rastislav Zanovit, ktorý podporuje reguláciu prevádzky. „Možno je niekto pyšný, že je Námestovo považované za Las Vegas. Ako občan mesta nemám dôvod byť hrdý, keď mi niekto povie, že sa v Námestove dobre ožral.“
Do boja so zlom sa poslanec pustil v roku 2012, kedy v priebehu dvoch mesiacov spáchali samovraždu štyria ľudia. „Tento jav môže priamo súvisieť s tým, v akej duchovnej kondícii sa nachádza tá-ktorá komunita. Z vlastnej praxe lekára rýchlej lekárskej pomoci môžem potvrdiť opakované výjazdy k rôznym úrazom spôsobených alkoholom a výtržnosťami. Myslím si, že to nie je dobre a stoja za mnou občania, ktorí uvažujú rovnako.“
Zástupca primátora Anton Ťapák má iný názor. „Sú to nezmysly. Ako rekreačné mesto by sme mali mať cez víkend zábavné podniky otvorené nonstop.“
V otázke záverečných hodín je Rastislav Zanovit za zosúladenie časov s okolitými mestami ako Tvrdošín, Trstená či Dolný Kubín. V najväčšom oravskom meste sa podniky v obytných častiach zatvárajú o 23. hodine, v piatok a v sobotu o dve hodiny neskôr. V ostatných je záverečná o piatej ráno. V Tvrdošíne je to podobne, VZN presne určuje prevádzkovú dobu v tej-ktorej časti mesta.