DOLNÝ KUBÍN. Názory na zlúčenie dvoch firiem sú rôzne. Mesto aj konateľ obidvoch spoločností ju obhajujú, ekonómovia varujú pred komplikáciami.
Strata verzus zisk
Vlastníkom akvaparku je mestská spoločnosť Aqua Kubín. V roku 2013 hospodárila so stratou 131-tisíc eur. Mesto jej tento rok pomôže sumou 757-tisíc eur, no podľa predpokladu by aj tak mala dosiahnuť stratu 105-tisíc eur. Mestská teplárenská spoločnosť Tehos je naopak prosperujúci podnik, ktorý za minulý rok dosiahol zisk 221-tisíc eur. Odhad na rok 2014 je zisk 142-tisíc.
Na ostatnom mestskom zastupiteľstve sa poslanci zaoberali ich zlúčením. „Ide len o zámer, nie samotné zlúčenie,“ povedal primátor Roman Matejov.
Spojenie pomôže
Poslanci mali k dispozícii stanoviská dozorných rád, audítorov a nezávislej finančnej komisie.
Analýzu vypracoval aj konateľ Tehosu Stanislav Vilček s vedúcou finančného odboru mesta Gabrielou Paušlyovou. „Analýza preukázala, že zlúčenie oboch spoločností je výhodné nielen pre obe spoločnosti, ale aj pre ich vlastníka. Ak by došlo k zlúčeniu v roku 2014, mesto by ušetrilo na dotácii takmer 83-tisíc, v roku 2015 ďalších 85-tisíc.“ Na plate prepusteného údržbára, účtovníčky a odmene konateľa sa má usporiť 41-tisíc eur.
„Nový ekonomický celok má nielen väčší majetok, ale sa stáva pre potenciálnych veriteľov menej rizikový, z čoho vyplýva výhodnejšia rokovacia pozícia pri čerpaní nových úverových zdrojov s výhodnejšími podmienkami,“ píše sa v správe.
Nezávislá komisia varuje
Opačný názor má komisia nezávislých odborníkov. „V súčasnosti sa nedá jednoznačne konštatovať, že nový ekonomický subjekt bude mať po zlúčení lepšie pozície voči investorom a úverovým zdrojom. Podľa nášho názoru sa situácia bude vyvíjať tak, že rating teraz prosperujúcej firmy Tehos sa bude po zlúčení systematicky zhoršovať. Celková hodnota Tehosu sa zníži. Je potrebné si uvedomiť, že majetok Aqua Kubín je založený v prospech bánk a spoločnosť spolu s úverom mesta je vysoko zadlžená. Z toho dôvodu sa vyjednávacia pozícia novej spoločnosti voči bankám, respektíve potenciálnym investorom zhorší,“ píše sa v ich správe.
Názory poslancov
Poslanec Ján Šimún poukázal na medzery v analýze Stanislava Vilčeka. „Nebolo v nej uvedené nič nové. Po pol roku už bude treba vedieť povedať, čo prípravná fáza priniesla. Ak chceme niekoho presviedčať, že to bol dobrý krok, musíme argumentovať.“
Zdenka Poracká žiadala Stanislava Vilčeka, aby potvrdil, že zlúčenie nebude mať vplyv na cenu tepla. „Cenotvorba tepla prebieha podľa vyhlášky, ktorá stanovuje, čo môže a nemôže ísť do ceny tepla. Pôjdu tam len náklady, ktoré súvisia s výrobou tepla. Nemôžeme porušiť vyhlášku,“ odpovedal konateľ Tehosu.
Primátor Roman Matejov sa snažil odstrániť akékoľvek pochybnosti o smerovaní teplárenskej spoločnosti. „Pokiaľ tu budem a aj poslanecký zbor, nedovolíme, aby sa niekto na Tehose priživoval,“ povedal na záver. „Tehos ostane mestský.“
Poslanci nakoniec jednohlasne schválili zámer zlúčenia. „Môžeme začať robiť konkrétne veci,“ povedal Stanislav Vilček. „Nastáva fáza analýz, rokovaní, porovnávania, či to je realizovateľné a výhodné. Záverečné slovo budú mať banky.“