ZÁZRIVÁ. Medzi nedostatky stavebného zákona patrí riešenie čiernych stavieb.
Vinník dostal trest
Okresný súd v Dolnom Kubíne v januári minulého roku schválil dohodu o vine a treste pre Róberta Boženíka z Terchovej, ktorý v Zázrivej Demkovej v osade u Bučkov začal stavať bez stavebného povolenia šesť drevených chát. Zo súdu odišiel s osemmesačným trestom s podmienečným odkladom na 18 mesiacov za to, že ich staval v ochrannom pásme Národného parku Malá Fatra, v ktorom platí druhý stupeň ochrany. Pozemok je tiež súčasťou sústavy chránených území Európskej únie Natura 2000 a zároveň patrí do územia európskeho významu Zázrivské lazy.
Zaplatil tisícové pokuty
„Náš stavebný úrad uložil staviteľovi 12-tisícovú pokutu, inšpekcia životného prostredia pridala ďalších 3300,“ hovorí starosta Zázrivej Matúš Mních. Upozornil, že majiteľ rozostavaných chát dvakrát žiadal úrady o stavebné povolenie, ale ochranári dali vždy zamietavé stanovisko.
Starosta nie je spokojný s ich konaním. „Minulý rok sme dostali 98 žiadostí o stavebné povolenie. Približne tretinu zamietol náš úrad, ale ochranári súhlasili len s osemnástimi. Po diskusii zoznam rozšírili na takmer tridsať. Pri posudzovaní treba rozmýšľať racionálne. V území Natura 2000 ani v ochrannom pásme s druhým stupňom ochrany nie je zakázané stavať.“ Podľa neho sú ochranári príliš prísni.
Chaty pod Pupovom pravdepodobne dostavajú.
Zmena majiteľa veci rozhýbala
„V máji sme prijali od zástupcu firmy RB Construct z Bratislavy žiadosť o vydanie dodatočného stavebného povolenia,“ hovorí starosta.
Úrad zvolal na 25. júna konanie spojené s miestnym zisťovaním.
„Zákon nevylučuje zlegalizovanie stavby, pričom prvou podmienkou je, že ju majiteľ postavil na vlastnom pozemku,“ hovorí starosta. „Ak stavba nie je v rozpore s verejným záujmom, môže byť zlegalizovaná.“ Zdá sa, že chaty u Bučkov pod vrchom Pupov dostavajú. Potvrdil to aj starosta. „Nikto nepredložil zásadné pripomienky k tejto stavbe a dodatočné stavebné povolenie takmer určite vydáme.“
Ochranári stanovisko nezmenili
„Rozostavané chaty poškodili biotop nížinné a podhorské kosné lúky, ktoré patria do územia európskeho významu Zázrivské lazy,“ hovorí Anna Dobošová, botanička Národného parku Malá Fatra. „Keď Slovensko zriaďovalo Naturu 2000 a ďalšie chránené územia, zaviazalo sa ich chrániť. Ak ich budme takto zmenšovať, hrozia nám sankcie.“
Zástupca investora Jozef Panták potvrdil záujem o dostavanie chát. „Ak dostaneme stavebné povolenie, chaty dokončíme podľa pripomienok stavebného úradu tak, aby príroda utrpela čo najmenej.“
Snahu majiteľa odsúdila aj Erika Kružliaková zo správy národného parku. „Je to krásne miesto, kde budú chodiť len majitelia chát. Oveľa viac ľudí sa mohlo z neho tešiť, keby tam nestáli.“
Podľa Matúša Mnícha treba problém doriešiť. „Tento uzol treba rozťať. Tri roky tu máme stavenisko v prírode, o ktoré sa nik nestará a chátra. Nikto sa nepodpíše pod príkaz na ich zbúranie. Súdne spory sa môžu ťahať dlhé roky. Podľa mňa je ich dostavanie najrozumnejšie riešenie.“