DOLNÝ KUBÍN. Manažéri významných strojárskych firiem v regióne sa zhodujú, že hoci by bolo možné doviesť na Slovensko nové pracovné miesta, niet odborníkov, ktorí by ich zaplnili.
Verejnosť nie je informovaná
Súčasný rast strojárskych firiem je limitovaný nedostatkom odborníkov. Ako jednu z príčin tohto stavu vidia zamestnávatelia neinformovanosť verejnosti o aktuálnych pracovných podmienkach v strojárskych firmách. Táto práca už dávno nie je fyzicky namáhavá, výrobné haly sú moderné, čisté. Fyzickú prácu v nich nahrádzajú automaty riadené kvalifikovanými pracovníkmi, ich obsluha je vhodná aj pre ženy.
Netreba cestovať za prácou
Strojárske firmy môžu poskytnúť mladým ľuďom na Slovensku slušnú budúcnosť bez toho, aby odchádzali za prácou do zahraničia, kde sú často zaradení na pomocné práce bez ohľadu na ich vzdelanie a prax. „Je preto nevyhnutné, aby sme v odborných školách vychovávali odborníkov podľa potrieb aktuálnej praxe, a aby títo ostávali doma, kde sú potrební pri tvorbe hodnôt pre rast domácej ekonomiky,“ hovoria zamestnávatelia.
Ponúkajú dohody študentom
Firmy na dolnej Orave hľadajú spôsob, ako využiť možnosť stabilizačných dohôd so žiakmi na odbornom výcviku, v rámci ktorých firmy samotné dokážu motivovať mladých ľudí k štúdiu chýbajúcich technických odborov. Veď takmer každý mladý človek ocení možnosť získať za dobré študijné výsledky štipendium od zamestnávateľskej firmy či iné bonusy, ako napríklad zahraničnú pracovnú stáž, bezplatné pracovné a ochranné pomôcky a podobne. Ocení, keď po ukončení strednej odbornej školy má perspektívu zamestnať sa vo firme, v ktorej absolvoval odborný výcvik.
Firmy spolupracujú so školami
Stredná odborná škola polytechnická v Dolnom Kubíne - Kňažej zorganizovala stretnutie manažérov významných regionálnych strojárskych zamestnávateľských firiem, s ktorými spolupracuje pri zabezpečovaní odborného vzdelávania svojich študentov.
Cieľom bolo nájsť spôsob, ako zatraktívniť technické vzdelávanie pre žiakov základných škôl a taktiež ďalšie zvyšovania úrovne odborného vzdelávania na škole. Výsledkom by malo byť aj to, aby absolventi škôl nenapĺňali len štatistiky úradov práce, ale boli dobre platenými odborníkmi.
Firmy prisľúbili finančne a materiálne vypomôcť škole pri zriadení odbornej učebne pre kvalitnejšiu výučbu programovania CNC strojov, ako aj pri ďalšom dovybavení školských dielní odborného výcviku, ktoré využívajú najmä žiaci nižších ročníkov.
Autor: Adriana Bellová