To bol vraj zlomový moment, kedy začali mať doma peklo. Dnes si on odpykáva vo väzení trojročný trest za zločin týrania blízkej osoby.
Rudo so Soňou chodili spolu zhruba rok, keď začali pomýšľať na svadbu. Už v tom čase na ňu žiarlil. Prvú facku jej dal na prvej zábave. Ospravedlnil sa, že to nikdy viac neurobí. Dozvedeli sa o tom rodičia a zakázali jej stretávať sa s ním. Ako inak, neposlúchla. Keď Soňa otehotnela, s prosbou o bývanie išli za jeho mamou.
„Pomohli sme dcére, pomôžeme aj tebe,“ povedala synovi. Prišlo jej ľúto Sone, keď so slzami v očiach hovorila, že jej otec ju vyhodí z domu. Boli to teda Rudovi rodičia, ktorí oslovili budúcich svatovcov a potom zorganizovali svadbu. On mal dvadsaťosem, ona o desať menej.
Do mesiaca si Rudo našiel robotu v partii, ktorá chodila zarábať na stavby do Nemecka. Tri týždne preč, víkend doma, tri týždne preč, víkend doma a zas dookola.
Keď manželia spomenuli, že by chceli vlastné bývanie, Rudova mama im ponúkla dom po jej rodičoch. Zobrali si úver, opravili domček a presťahovali sa o dve ulice ďalej. Prvý syn dostal meno po otcovi.
Talianske manželstvo
Rudovej mame začali po čase chodiť z banky upomienky, že klient, ktorému je ručiteľkou, nespláca úver. Tým klientom bol syn s manželkou. Rudo tvrdil, že doma peniaze necháva, ale Soňa úver nespláca. Ona ho vraj nesplácala zámerne, lebo dom nie je ich, a požičané peniaze investujú do majetku svokry. „Ak dlžoby vyrovnáte, dám vám ho,“ povedala mama. Výsledok? Na prosbu syna sa majiteľkou domu stala iba Soňa.
„Nevesta si neželala, aby som k nim kedykoľvek prišla,“ hovorila na súde Rudova mama. „Vždy som sa musela vopred ohlásiť. Povedala mi raz, že oni sú v poriadku, že majú také talianske manželstvo - aj sa pohádajú, aj udobria.“
A čo otec? „Takú ženu si nájdeš kdekoľvek,“ hovorieval už dlhšiu dobu Rudovi. „Nestará sa o domácnosť, je nehospodárna. Nemá význam žiť v takomto manželstve.“
Nevesta zasa hovorila na Ruda, že býva nervózny a keď má niečo urobiť, tak trieska a búcha. Ani on sa nedal. Tvrdil, že niet dňa, kedy by manželka niečo nevyviedla. Raz nabúrala auto, potom stratila kľúče, inokedy nechala zapnutý televízor. „A píše si s inými mužmi, dokonca na sociálne siete dala aj svoje fotografie. Je na nich celkom nahá, pozrite. Ponúka sa na sex. A to ju fotil malý Rudko.“ Keď babke povedal vnuk, že s tým fotením je to pravda, vedela, že sa musí niečo stať.
Svoje zohral aj alkohol
Už v čase, keď spolu chodili, podozrieval Rudo Soňu, že flirtuje s inými mužmi. Žiarlil na ňu, aj keď bývali u jeho rodičov. A keď sa im narodil syn, ich spolunažívanie sa už nedalo nazvať spolunažívaním. Ostatné tri roky to bolo najhoršie. Bil ju, ťahal za vlasy, búchal hlavu o dlážku. A videl to aj ich syn. Plakával, pocikával sa.
Raz v počítači zbadal Rudo nahú ženu s čiernymi vlasmi v jej veku a povedal, že to je ona. Už jej raz aj rozbil hlavu. Chodil ju kontrolovať k rodičom i do práce. Keď mali finančné problémy, vykrikoval jej, že je luxusná prostitútka, aby si vybrala peniaze z účtu.
Soňa stále dúfala, že sa manžel zmení. Myslela si, že je taký preto, lebo aj jeho otec ho bil, a bil aj matku. Keď mal osemnásť, vyhodil Ruda z domu, lebo bránil mamu.
Že sa u Ruda a Sone pilo, to mnohí tušili. Pila aj Soňa. Susedia hovorili, že aj ona bola vulgárna a útočná. „Nerváčka, psychicky nevyrovnaná,“ tak ju pred súdom opísal jeden zo susedov. Aj keď sa ostatné dva roky nenavštevovali, vraj videl, ako ona naháňa manžela s nožom v ruke, bila aj malého chlapca. „Nebola to žena pre manželstvo,“ povedal. „Nevedela ani upratovať. Chodili za ňou chlapi.“ Susedia nechceli byť pri ich konfliktoch.“
Rudo sa manželke vyhrážal, že ju zabije, že ju podreže. Syn sa otca bál. Na okresný súd sa prípad zvláštneho spolunažívania Ruda a Sone dostal šesť rokov po ich svadbe. Ona mala vtedy dokaličenú ruku po tom, ako vraj spadla zo schodov do pivnice. Po tejto udalosti sa už Soňa svojim rodičom priznala. Keď Rudo odmietal psychológa, presťahovali ju k sebe.
Zo schodov nespadla
V čase hlavného súdneho pojednávania už Soňa a Rudo neboli manželmi. On prišiel na súd z Ústavu na výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody v Nitre, ona s novým priateľom.
Ako svedkov súd pozval susedov, súrodencov, rodičov, známych a aj znalcov z odboru psychiatrie. Povedali veľa. „Spočiatku mi nebolo jasné, čo sa deje,“ hovoril Rudov otec. „Myslel som si, že sú to bežné manželské hádky. No zo strany nevesty to bolo nehorázne divadlo.“ Podľa neho to celé vykonštruovala a dopredu naplánovala. „Jej tvrdenie, že ju syn týral, je nehorázne,“ povedal. „Keď získala majetok, už Ruda nepotrebovala.“
Otec si údajne nikdy nevšimol na neveste nejaké zranenie a ani monokel.
„Keď sa jej stal úraz s rukou, ráno prišiel syn aj s vnukom a povedal, že Soňa spadla zo schodov. Aj malý Rudko to potvrdil.“
Sonine kolegyne si však monokle párkrát všimli. Verzia, že spadla zo schodov, dlho nevydržala. A tak Rudo otočil, že to bol útok na neho, on sa len bránil. „Mala v ruke nôž, tak som jej vykrútil ruku, aby ho pustila.“
Do príchodu sanitky jej stihol povedať, že ak povie o páde do pivnice, pošle na ňu a celú jej rodinu mafiána, ktorý berie drogy. „Babička, nechcel som to hovoriť, lebo oco povedal, že ma zabije, a aj maminu. Ale on jej zlomil ruku na štyri časti,“ priznal neskôr malý Rudko svojej prababke.
„Dcéra dlho hovorila o rozvode, no nevedeli sme prečo,“ povedala Sonina mama na súde.
Čo hovoria znalci
Lekárom sa už pri operácii ruky nezdalo, že taká zlomenina mohla vzniknúť pri páde. „K zraneniu došlo tlačením a vytočením. Tomu nasvedčuje špirálovitý úlomok, ktorý vznikol točením, ostatné fragmenty dolomením.“ Ruku dali pacientke dokopy štyrmi skrutkami.
Znalkyňa z odboru psychológie povedala o Rudovi, že jeho žiarlivosť nie je zatiaľ v štádiu paranoidnej poruchy. Keby mal záujem, vedel by sa ovládať.
To, čo o Soni rozprávali svedkovia, nie veľmi potvrdzovali typické správanie sa týranej osoby. Na výpovede však psychológovia ohľad nebrali. „Týrané osoby majú tendenciu vyhýbať sa konfliktom,“ hovoria. Na druhej strane však nie je možné sa v živote vždy správať tak, aby toho tyrana niečím nenahnevala.
„Na vytvorenie depresie u týranej osoby v podstate vplývajú všetky faktory, a to dĺžka trvania tohto stavu, intenzita konania tyrana, ako aj osobnosť týranej osoby,“ povedala psychologička. „Čo ešte niekto znesie, iný už nemusí.“ Ak sa jedná o osobnosť so závislými rysmi, a Soňa ich má, je vysoko pravdepodobné rýchle nadväzovanie nového vzťahu, často bez toho, aby si preskúmala a zvážila možné negatíva takého vzťahu.“
O Rudovom a Soninom synovi psychologička povedala, že je inteligentný a zrelý. Dokázal hovoriť o vlastných vzťahových pocitoch k otcovi a matke. „Vo svojich výpovediach dokázal odlíšiť to, čo získal sprostredkovane, od toho, čo videl.“
Môžu sa z toho dostať
Ako rýchlo sa z depresie Soňa i jej syn dostanú, bude záležať od prostredia, v ktorom budú naďalej žiť. Konfliktné situácie by ešte mohli malému Rudkovi ublížiť.
„Ale v prípade, že nový partner jeho matky bude milý a nebude robiť rozdiely medzi ním a ich spoločnými deťmi, tak určite bude pred jeho vlastným otcom vyhrávať,“ dodala psychologička.