NÁMESTOVO. Najväčšia petičná akcia v histórii Oravy sa stala vari jedinou úspešnou na Slovensku. Navyše, na výsledku neprofituje žiadna politická strana a žiadni politickí profesionáli. Zanietenci dali nakoniec kompetentným do rúk výsledok, teraz sú na ťahu oni.
Ľudia povedali: Dosť
Za necelé dva marcové týždne sa pod petíciu za zachovanie dialýzy v Oravskej poliklinike podpísalo bezmála 20-tisíc ľudí. Prejavovali súdržnosť, chceli povedať nahlas: Dosť. Podarilo sa.
Po tom, ako sa z Oravskej polikliniky odsťahoval súkromný prevádzkovateľ dialyzačného pracoviska, tlak ľudí prinútil Všeobecnú zdravotnú poisťovňu rozdeliť peniaze, doteraz vyplácané iba jemu, a časť z nich dať poliklinike.
Na rokovaní s organizátormi petície v pondelok 19. mája dala poisťovňa poliklinike súhlas na poskytovanie dialyzačnej špecializovanej starostlivosti. Zástupcovia petičnej akcie sa potom v piatok stretli s predstaviteľmi Žilinského samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom polikliniky. Dohodli ďalšie kroky smerujúce k nákupu prístrojov a zriadeniu dialyzačného pracoviska v poliklinike, hovorili aj o spôsobe financovania.
Zomknutie ľudí mnohých prekvapilo
„Potrebujeme teraz získať aj odborných garantov, lekárov a zdravotnícky personál, prísľuby už máme,“ hovorí riaditeľka Daniela Fejová. „Dialyzačné pracovisko je projekt, ktorému sa náklady vrátia do roka a v ďalších bude tvoriť zisk.“ Plány poliklinika má. Nie všetky činnosti, ktoré robí nemocnica, sú také, že by sa nedali robiť v Námestove.
Spoločnosť B.Braun Avitum, ktorá prevádzkovala v poliklinike dialyzačné stredisko do 31. apríla, má v nej prenajaté priestory do 12. januára 2015. Všeobecná zdravotná poisťovňa dala poliklinike súhlas na preplácanie dialýzy od 1. augusta tohto roku.
Daniela Fejová hovorí, že s takým zomknutím ľudí sa doteraz nestretla. „A nadchlo ma, že sú u nás ľudia, ktorí dokážu venovať veľa času a energie nie pre osobný prospech.“
Ľudia húfne podpisovali
Petičnú akciu za zachovanie dialýzy v Námestove naštartovalo odmietnutie žiadosti pacientov s ich presunom do Trstenej. „Vraj to musíme akceptovať, lebo dialýzu prevádzkuje súkromná firma, a ju nezaujímajú práva pacienta, najdôležitejšie sú peniaze,“ hovorí Ondrej Jackulík, ktorý je tiež dialyzovaným pacientom.
Oravská poliklinika v Námestove už zažila veľa nevýhodných zmien, s ktorými sa musela zmieriť.
„Stretli sme sa desiati a dohadovali sa, čo ďalej,“ hovorí Marián Grígeľ. „Povedali sme si, že musíme obhájiť práva občanov Námestovského okresu. A tak vznikla historicky najväčšia petícia na Orave. „Chceli sme zozbierať sedem- až osemtisíc podpisov. No keď som videl, s akou vervou sa do akcie pustil Igor Janckulík s Albínom Maslaňákom, bol som optimistickejší. Po aktivite starostov sme verili v číslo 15-tisíc.“
Petičné hárky sa ocitli v školách, kostoloch, obchodoch, krčmách, knižniciach, cestovných kanceláriách, aktívne pracovali v mnohých obciach aj nezamestnaní.
Hoci sa ľudia podpisovali húfne, niektorí boli skeptici. Podpíšem, ale aj tak z toho nič nebude. „To sme nemohli dopustiť pri takom množstve podpisov,“ zhodli sa organizátori petície. „Hárky podpísali nie anonymní ľudia - oni poznajú nás, my ich. Nemohli sme ich sklamať.“
Najdôležitejšie je rozhodnutie
Organizačný tím zozbieral množstvo argumentov za zachovanie dialýzy v okrese Námestovo, rozoslal viac ako päťsto listov, najazdil zhruba 5700 kilometrov, búchal na mnohé dvere, až kým sa neotvorili. Tie najdôležitejšie pomohla otvoriť aj podpredsedníčka Národnej rady Erika Jurinová.
Čo bolo zlomovým momentom pre návrat dialýzy do Námestova? „Rozhodnutie, že to urobíme,“ povedal Igor Janckuliak. „Potom sme cítili podporu ľudí a túžbu nesklamať ich.“
Albín Maslaňák poznamenal, že celou akciou nebránili len dialýzu, ale najmä Oravskú polikliniku
„Lebo z nej odštikujú stále - raz z pozemku, potom z budovy, zobrali ziskové sanitky, teraz by odišla dialýza, čo potom? A my sme doteraz vždy dávali hlavy dole.“