DOLNÝ KUBÍN. Na sociálnej sieti sa 25. apríla objavil tento status: „Pýtam sa všade, premiéra, ministra, generálneho riaditeľa ústredia práce kedy už začnú riešiť katastrofálnu situáciu (šikanovanie a bossing na ÚPSVaR D. Kubín) a všetci čušia ako vši pod chrastou!!! Tri smerácke grácie na úrade v Kubíne arogantne šafária a zbavujú sa postupne všetkých, ktorí sú im nepohodlní a skrývajú sa za zmenu organizačnej štruktúry. DOKEDY ???“ Zuzana Hricková ho tam uverejnila 25. apríla. Piateho mája už držala v rukách výpoveď.
Stádo
Na úrade pracovala Zuzana Hricková takmer 17 rokov. Až do minulého roku nemala problémy. Začali až potom, keď ministerstvo uvoľnilo peniaze na vylepšenie miezd zamestnancov úradu.
„Opýtali sme sa, ako riaditeľka úradu Zuzana Kršková použila peniaze,“ hovorí Zuzana Hricková. „Potom prestala s nami komunikovať, nazvala nás stádom a následne odvolala riaditeľku odboru sociálnych vecí. Niektorí sme sa za ňu postavili a nesúhlasili sme s odvolaním. Tým sa problémy vystupňovali.“
Nespokojní boli viacerí zamestnanci, ale hlavnou iniciátorkou sa stala pani Zuzana. Podpisovala sa aj pod všetky listy, ktoré postupne poslala médiám, ministrovi práce aj premiérovi Ficovi. Sťažovala sa v nich na pomery v práci, mobbing a bossing, teda šikanovanie.
Šikanovanie
Ako príklad uviedla prípad, keď mala vypracovať plán dovolenky na rok 2014. „Na porade som oznámila, že musím ísť na neodkladné plánované lekárske vyšetrenie a teda tento termín nemôžem dodržať. Vedúca mi priepustku podpísala, ale po návrate do práce som dostala príkazný list, keďže som úlohu nesplnila, že ju mám splniť.“
Problémy pociťovala aj počas práceneschopnosti. „Po troch dňoch PN na moje miesto prišla pracovníčka, ktorá bola dovtedy na absolventskej praxi. Do práce som sa vrátila o 12 dní a zistila som, že mám zablokovaný prístup do počítača.“
Mediátorka
Na riešenie problémov poslali z ústredia ÚPSVaR mediátorku. Nič však nevyriešila a podľa Zuzany Hrickovej sa tlak na ňu stále zvyšoval. O pomoc požiadala poslankyňu Národnej rady Máriu Ritomskú z Občianskeho združenia Práca a vzťahy, ktorá je známa ako bojovníčka proti mobbingu a bossingu. Podľa nej sa takéto prípady vyskytujú na Slovensku často. Prípad Zuzany Hrickovej začali dokumentovať a podporili ju, aby sa bránila a podala sťažnosť podľa zákona o štátnej službe. „Zvýšená kritickosť Zuzany Hrickovej, spolu s ostatnými kolegami, voči riaditeľke sa zakladala na jej veľkom potenciáli rozvíjať sa, prehlbovať si vedomosti, zvyšovať kvalifikáciu. Nakoľko jej to nebolo umožnené, stala sa údajným narušiteľom, ktorý bol obvinený z nelojálnosti k úradu.“
Podľa Márie Ritomskej v tomto prípade ide o záležitosť kultúry pracoviska. „Vyjadriť by sa mali obidve strany. Ideálne by bolo dať do jedného priestoru mobéra a mobbovaných. Tu však zlyhala spätná väzba, respektíve k nej zo strany vedenia nedošlo. Nikto však nevedel, ako sa v tejto veci má postupovať.“
Hodinová výpoveď
Zuzana Hricková sa na situáciu posťažovala na sociálnej sieti. O pár dní už stála v kancelárii riaditeľky. „Riaditeľka mi prečítala výpoveď, oznámila, že už nie som zamestnankyňa úradu, mám odovzdať všetky veci a odísť ešte v ten deň.“ Riaditeľka ako dôvod uviedla závažné porušenie služobnej disciplíny, ktorého sa mala dopustiť cez vedomé, verejné šírenie a sprostredkovávanie nepravdivých, pravdu skresľujúcich a zavádzajúcich informácií, ktoré sú naďalej spôsobilé poškodiť povesť služobného úradu, ako aj ostatných štátnych zamestnancov.
O stanovisko sme požiadali riaditeľku ÚPSVaR v Dolnom Kubíne Zuzanu Krškovú. Odkázala nás na generálne riaditeľstvo v Bratislave. Hovorca Peter Zeman nám telefonicky prisľúbil odpovede na otázky poslané emailom, ale do uzávierky tak neurobil.
Podľa Zuzany Hrickovej je výpoveď neplatná a je odhodlaná brániť sa na súde.
MOBBING A BOSSING
Pod pojmom mobbing rozumieme útoky aspoň raz do týždňa v priebehu pol roka. Ich cieľom je vôľa ponížiť, znevážiť, sabotovať prácu druhého človeka. To znamená opakované rafinované spôsoby znevažovania práce obete mobbingu, jeho úmyselné izolovanie, či zastrašovanie. Cieľom je, aby obeť podľahla a sama odišla z práce, respektíve podala skončenie pracovného pomeru.
Pod pojmom bossing rozumieme, že sa takéhoto konania dopúšťa vedúci pracovník.