V ostatnom období začali ľudia pozitívne reagovať na tradičné metódy výroby najmä mliečnych produktov, teda bez pasterizácie. Konkrétny prípad salaša z Liptova, keď sa jeho syrmi nakazili piati ľudia z Oravy, však nie je dobrý signál pre odbyt produktov z tradičných salašov.
Zmeny podnebia spôsobili, že kliešte sa čoraz viac vyskytujú aj v severných oblastiach. Vnímate to rovnako?
Áno, za posledných päť až sedem rokov. Tento rok sme evidovali kliešte už v apríli. Sledujem mapy, teraz je napríklad zvýšený výskyt kliešťa dolu Považím. No každý rok je to ináč.
Ošetrujete ovce a pasienky proti vírusu kliešťovej encefalitídy?
Plošné ošetrenie neexistuje nikde na svete. Pasienky na jar prebránime, a to je celé. Zvieratá sa neočkujú, iba odčervujú - vždy pred začiatkom dojnej sezóny, keď sa ovce obahnia, to znamená v rozmedzí od konca januára do začiatku marca. Buď injekciou, cez ústnu dutinu alebo polievaním. Robí to gro chovateľov, pretože to vyžadujú veterinári.
Hlavný veterinárny lekár Slovenska nariadil kontrolu surového ovčieho a kozieho mlieka. Chovatelia musia dať vzorky vyšetriť na vírus kliešťovej encefalitídy. Už ste sa s tým v doterajšom podnikaní stretli?
Výrobky robím tradičným spôsobom, pretože je po nich zhánka. Ako producent a spracovateľ mlieka podlieham povinnému monitoringu. Dvakrát mesačne odovzdávam veterinárom vzorky mlieka a výrobkov. Teraz sa urobila jedna kontrola navyše. Vzorku odobrali veterinári priamo z chladiaceho bazéna, kde bolo zmiešané mlieko z večerného a ranného dojenia. Už mi prišiel výsledok, je negatívny.
Ovplyvnilo vás, čo sa stalo na liptovskom salaši?
Iste. Už druhý týždeň cítime, že ľudia sú zľaknutí. Prišli k nám zákazníci, pýtali si pasterizované výrobky. Predtým by kúpili aj nepasterizované, teraz sa otočili, čo im nemožno zazlievať. Viem, že niektorí producenti majú problémy s odbytom. Ja som odberateľom poslal aktuálne výsledky vyšetrení mailom alebo faxom. Je mi ľúto, že médiá z toho vyrobili poplašnú správu. Som zvedavý, či dostaneme rovnaký priestor, keď budú všetky vyšetrenia negatívne. Hnevá ma, že na situáciu nereagoval nikto z našej stavovskej organizácie. Dúfam, že sa aspoň teraz zobudia.
Ktoré produkty z mlieka sa dajú robiť pri nižších teplotách?
V prvom rade klasický ovčí syr, ovčie nite a bryndza, aj keď zrením syra sa mnohé mikroorganizmy zničia. Žinčica sa varí, riziko nákazy je minimálne. Oštiepok sa parí pri 70 stupňoch stupňoch, do určitej miery tam dochádza k nejakému ošetreniu.
Pri akej teplote mlieka zaniká riziko nákazy z mlieka infikovaného kliešťovou encefalitídou?
Nie som veterinár, ale 75-stupňová teplota by mala riziko úplne potlačiť.
Viete odhadnúť, koľko salašov na Orave používa tradičné metódy pri výrobe mliečnych produktov bez predchádzajúcej pasterizácie surového mlieka?
Myslím si, že väčšina tradičných salašov aj malých producentov podobných mne.