TRSTENÁ. Cyklista Marek Harčarik sa zúčastnil druhého ultramaratónu v živote. Minuloročný výsledok vylepšil o viac ako päť hodín.
Celé preteky bojoval so sebou
Cyklista z Trstenej sa na trati dlhej viac ako 1200 kilometrov necítil vôbec dobre. Prvú tretinu pretekov sa trápil a dokonca uvažoval aj o odstúpení. Na Vršici, čo je najvyšší kopec na ultramaratóne, si vyžiadal masáž. „Cítil som sa po nej lepšie, ale stále to nebolo optimálne,“ povedal Marek Harčarik, ktorý aj po tejto časovej strate atakoval v ďalšom priebehu medailové pozície.
Cestu za vysnívaným cieľom skomplikoval ešte trojhodinový dážď v noci. Ani táto prekážka rozbehnutého Oravčana nezastavila. Cieľovú čiaru preťal so štvrtým najlepším časom a tešil sa zo životného úspechu. „Bol som hlavne rád, že už je koniec. Celé preteky som sa trápil. Dobojoval som to však až do cieľa. S výsledkom je spokojnosť.“
Lepší čas ako Trstenčan mali iba profesionáli Joachim Ladler z Rakúska, Alen Štucin zo Slovinska a ďalší Rakúšan Eduard Fuchs. Na bronzové umiestnenie chýbalo Marekovi Harčarikovi 50 minút, čo nie je pri takej vzdialenosti veľký rozdiel. „Mrzí ma, že pre moje problémy časová strata narastala. Ak by som bol v poriadku, atakoval by som vyššie priečky.“
Druhý ultramaratón v živote zvládol oravský pretekár za 47 hodín a 27 minút. Minuloročný výsledok vylepšil o päť hodín a 26 minút.
Zmeny priniesli želaný výsledok
Oravský jazdec na bicykli sa mohol na trati spoľahnúť predovšetkým na svoj tím ľudí, ktorý sa oproti vlaňajšku podstatne zmenil. Z pôvodného družstva ostal iba jeden. „Bol to veľmi dobrý krok. Pracovali na sto percent, za čo im patrí vďaka.“
Minulý rok, keď mal rodák z Trstenej v Slovinsku premiéru, doplatil na neskúsenosť sprievodného družstva a skončil deviaty. V cieli neskrýval veľkú nespokojnosť, cítil sa na lepšie umiestnenie.
Marek Harčarik urobil aj ďalšiu zmenu, ktorá mu takisto pomohla vo výkonnostnom raste. Približne mesiac pred štartom ultramaratónu sa stal členom tímu SIH Racing Team Focus. „Zabezpečili mi cez sponzora tréningový program, podľa ktorého som jazdil.“ Oravčan v príprave odkrútil na bicykli týždenne približne 700 až 800 kilometrov. Cez rok neabsolvoval iné preteky. Tréningy sústredil iba na cyklistické podujatie v Slovinsku.
Všetci do cieľa nedošli
Jeden z najťažších ultramaratónov v Európe absolvovalo tento rok 39 jazdcov. Postupne sa z pretekov odhlásili až pätnásti. Buď mali zdravotné ťažkosti alebo nejakú nehodu na bicykli.
Jeden z hlavných favoritov na celkové víťazstvo dostal po páde dokonca šok a nemohol pokračovať. Aj tým sa vyznačuje náročné podujatie DOS-RAS Extreme, ktoré sa jazdí za plnej premávky. Limit na dokončenie 1205-kilometrovej trati je 72 hodín. Cyklisti nastúpajú celkovo 14 500 výškových metrov.
Preteky v Slovinsku sú zároveň kvalifikáciou na najťažší ultramaratón na svete v USA. Tam musia jazdci prejsť 4800 kilometrov za 12 dní. „Možno sa nám podarí ísť tam už budúci rok,“ hovorí 32-ročný Trstenčan. „Je to hlavne o peniazoch.“
Reálnejšie však pre Mareka Harčarika vyzerá účasť na ultramaratóne v Rakúsku. Tam by musel pokoriť 2200 kilometrov s prevýšením 28000 metrov.