„Vždy som cítil potrebu pracovať pre tých, spomedzi ktorých som vyšiel,“ vysvetľuje europoslanec Miroslav Mikolášik (KDH), ktorý sa uchádza o dôveru svojich krajanov aj v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu.
Oravský región, z ktorého pochádzate, patrí medzi tie, kde nové investície môžu veľa zmeniť. Podarilo sa vám nájsť spôsob, ako ich sem pritiahnuť a tak ľuďom pomôcť?
Dlhodobo na európskej úrovni presadzujem myšlienku novej stratégie Európskej únie pre oblasť Karpát. Tá by mohla byť zdrojom významnej pomoci krajinám, ktoré pohorie pokrýva, pričom na Slovensku ide o významnú časť štátu. Región Oravy by tak mal možnosť zapojiť sa do strategického plánovania rozvoja dopravy, infraštruktúry, turistiky, trvalo udržateľného hospodárenia, ale aj ochrany životného prostredia, čo je cesta k zvýšeniu investícií i zamestnanosti. Je to príležitosť, ktorú si nesmieme nechať ujsť, keďže už dnes majú podobné stratégie pre Dunajský či Baltský región neprehliadnuteľné výsledky. Rád by som dotiahol toto snaženie do úspešného konca, pretože je šancou priniesť našim ľuďom zlepšenie ich životov a situácie ich rodín.
Tie boli vždy tým, čo tento región, ale aj celé Slovensko robilo silným. Dnes však akoby sme na to zabúdali nielen my, ale celá Európa, ktorá nám chce vnútiť názor, že tradičná rodina je prežitok...
Dovolil by som si to tvrdenie poopraviť – sú politici, ktorí sa takú Európu snažia vytvoriť. O to viac je dôležité, aby im mal kto povedať, že kráľ oblečený do podobných tvrdení je nahý. Nemôžeme rozvracať na jednej strane rodinu a na druhej strane si myslieť, že dokážeme vyriešiť ekonomickú krízu. Veľmi trefne to už dávno povedal slávny spisovateľ George Bernard Shaw, keď vyhlásil, že „pravdepodobne najvýznamnejšia sociálna pomoc, ktorá môže byť poskytnutá kýmkoľvek pre túto zem a pre ľudstvo, je vytvorenie rodiny.” Podpora rodiny dnes znamená naozaj podporu ekonomiky zajtra. Európania sú totiž na nezvratnej ceste ceste k chudobe, ak sa budú naďalej klamať tým, že môžu žiť v blahobyte sami pre seba, nemať dosť detí a čakať, že sa o nich štát na staré kolená postará. A to sa týka aj Slovenska, ktoré sa v posledných desaťročiach zmenilo z krajiny s jednou z najvyšších plodností v Európe na krajinu s jednou z najnižších, a to dokonca na svete. V tomto mu však práve Orava môže byť príkladom, keďže demografi práve náš región považujú za jeden z mála na Slovensku, ktorý si aj o dvadsať rokov dokáže zachovať prirodzený prírastok obyvateľstva.
Čo považujete za dôležité urobiť, aby to tak naozaj bolo?
Chcem sa zasadzovať za oveľa väčšiu podporu rodiny cez zlepšenie jej ekonomickej situácie a rast zamestnanosti. Budúcnosť Európy - tak ako budúcnosť Slovenska - je totiž súčtom ekonomicky silnej rodiny, ktorá má dôstojné životné podmienky na to, aby sa mohla tešiť z každého daru života a sama ho mohla a chcela chrániť od momentu počatia, a všestrannej podpory spoločnosti pri starostlivosti o potomstvo.
Je politická vôľa to presadiť?
Predovšetkým je potrebné si uvedomiť, že tí, čo na Slovensku rodinám sľubujú istotu, v europarlamente hlasujú proti hodnotám rodiny, a tým za ich neistotu a ohrozenie v základných právach. Preto je dôležité, aby v Európskom parlamente mala v novom volebnom období rodina čo najviac zástancov. Ak Európa už našla odvahu nahlas priznať demografickú krízu a starnutie svojho obyvateľstva, ktoré je aj vážnym ekonomickým problémom, druhým krokom musí byť to, že pripustí, že je to dôsledok oslabovania rodiny a zmení to. Pretože tam je riešenie, nie v zlepšovaní dôchodkových systémov. To je naopak postup, akoby sme do potápajúcej sa lode kúpili, namiesto opravovania trhlín, výkonnejšie čerpadlá.
Čo teda navrhujete?
Podporovať rodiny s deťmi. Spoločnosť sa musí prestať tváriť, že starostlivosť o ne je akési hobby rodičov, na ktoré nech si zoberú finančné prostriedky, kde chcú. Na jednej strane totiž čaká, že vychovajú „pracovné sily“, ktoré raz budú platiť dane a zarábať na dôchodky, no na druhej strane ich za venovanie sa deťom v podstate trestá. Čím viac detí matka privedie na svet, tým má rodina dlhší čas znížený príjem a ona sama raz o to nižší dôchodok. Už dnes aj preto prieskumy ukazujú, že kvôli zlej finančnej situácii majú rodiny menej detí, ako by chceli. Čo je presný opak toho, čo Európa potrebuje.