TRSTENÁ. Centrálna kotolňa má takmer dvadsať rokov. Už keď ju stavali, použitá technológia bola z hľadiska výkonu nedostatočná. Budova patrí mestu, dodávateľ tepla, spoločnosť Byttes, požiadala o jej odkúpenie. Odberatelia troch bytových domov sa však z tohto centrálneho zdroja odpájajú.
Vysoké náklady
Tento rok končia odberateľom zmluvy o dodávke tepla a teplej vody. Rovnako ku koncu roka končí spoločnosti aj nájom mestskej budovy. Odberatelia chcú zmluvu ukončiť. „Na problém s kotolňou nás mestský úrad upozornil ešte v roku 2012,“ hovorí Ladislav Olexa, predseda Spoločenstva vlastníkov bytov na Ulici mieru 960/25. „Mali sme dve možnosti. Podpísať nový, minimálne šesťročný zmluvný vzťah s firmou Byttes, alebo si urobiť vlastnú kotolňu.“
Spoločnosť ľuďom sľúbila, že ak predĺžia nájom, zmodernizuje kotolňu aj teplovodné rozvody, čím sa znížia súčasné vysoké náklady na kúrenie a teplú vodu. „Ľudia sa na schôdzi pýtali, prečo spoločnosť neprišla s rekonštrukciou už dávnejšie, a prečo im boli dlhodobo účtované vysoké náklady zavinené starou technológiou a nezaizolovanými rozvodmi. Väčšina sa preto rozhodla pre vlastný zdroj vykurovania,“ hovorí Ladislav Olexa.
Napokon ušetria
V bytovke, v ktorej býva aj Ladislav Olexa, už prebieha výstavba vlastnej kotolne. Zmluvný vzťah so súčasným dodávateľom tepla končí v októbri. Dovtedy chcú vlastníci bytov spustiť novú kotolňu.
„Spolupráca s firmou Byttes nebola a nie je problematická,“ hovorí predseda spoločenstva. „Mrzeli nás však vysoké náklady aj skutočnosť, že sme v ostatnom období nedostali žiadne návrhy na riešenie. Naši ľudia zastávajú názor, že ak už platiť, tak za vlastné.“
Sú si istí, že aj napriek prvotným vysokým nákladom v konečnom dôsledku ušetria. „Zároveň sa zvýši bonita a atraktivita nášho bytového domu,“ dodal Ladislav Olexa.
Prípad hodný osobitného zreteľa
Už dávnejšie spoločnosť požiadala mesto o odkúpenie budovy. Vo februári požiadavku riešili poslanci mestského zastupiteľstva. Firma chcela kúpiť objekt bez technológie, ktorá je zastaraná, neefektívna a nefunkčná. Pozemok patrí mestu, okolité budovy už vlastní Byttes. „Buď nech to mesto zrekonštruuje, alebo nech nám objekt s pozemkom predá,“ povedal Albert Prokša z teplárenskej spoločnosti. „Ako výrobcovia tepla máme záujem o rekonštrukciu spomínanej kotolne a zachovanie centrálneho zásobovania teplom v Trstenej.“
Na aprílovom zastupiteľstve poslanci predaj schválili. „Prípadom hodným osobitného zreteľa je skutočnosť, že sa jedná o nehnuteľnosť, ktorá je v užívaní žiadateľa, je súčasťou areálu, ktorý je už vo vlastníctve žiadateľa,“ uvádza sa v zámere zverejnenom na stránke mesta.
Firma sa však napokon rozhodla kotolňu nekúpiť. „Je v likvidácii mesta. Naša spoločnosť má záujem o stavebnú časť a zastavanú plochu,“ povedal Albert Prokša. Viac informácií pre prebiehajúce jednania s mestom priblížiť nechcel.