DOLNÝ KUBÍN. V oblasti sociálnej integrácie Rómov existuje veľa politík, ale takmer žiadne sa nevenujú podpore rodinnej gramotnosti. Medzeru vyplní Gramotnosť na tretiu.
Vzdelaní sa majú lepšie
Prvé stretnutie dvanástich predstaviteľov rôznych miestnych vládnych aj mimovládnych organizácií, ktoré sa zapoja do medzinárodného projektu, sa uskutočnilo v metropole dolnej Oravy.
„Cieľom je vypracovať a šíriť efektívne stratégie na podporu rodinnej gramotnosti v rómskych komunitách,“ hovorí Marcela Maslová, riaditeľka mimovládnej organizácie Združenie Orava pre demokraciu vo vzdelávaní, ktorá projekt realizuje na Slovensku. „Vychádzali sme z toho, že ľudia s vyššou úrovňou gramotnosti mávajú vyšší príjem, lepšie zdravie. S menšou pravdepodobnosťou pôjdu do väzenia a s väčšou pravdepodobnosťou budú mať zaujímavé a osožné zamestnanie.“
Trojgeneračné vzdelávanie
Špecifikom projektu je, že sa do neho zapoja tri generácie. Starí rodičia, deti a vnuci. „Prieskumy a prax dokázali, že staré matky majú u Rómov veľmi silné slovo. Keď sa podarí podchytiť starých rodičov, veríme, že to pomôže veci.“
Nejedná sa o masovú vec. Na Slovensku by sa malo zapojiť viac ako 30 detí, ich rodičov a starých rodičov, 12 dobrovoľníkov a 12 zástupcov zúčastnených strán spomedzi vládnych aj mimovládnych inštitúcií. Informácie z oblasti zdravotnej výchovy budú šírené pomocou 50 ambulancií detských lekárov.
Ďalej do Európy
„Mesto bude pomáhať pri realizácii projektu a prispeje skúsenosťami z tejto oblasti podobne, ako ostané inštitúcie a organizácie,“ hovorí Beáta Váleková, projektová manažérka mestského úradu.
Do dvojročného projektu sú okrem Slovenska zapojené Anglicko, Rumunsko a Čierna Hora. Európska únia poskytla na tento účel takmer 60-tisíc eur, pričom 14-tisíc je spoluúčasť realizátora. Výsledkom budú vzdelávacie programy. Jeden s obsahom podpory rodinnej gramotnosti a druhý ako pracovať so zapojenými skupinami.
„Ponúkneme ich ďalej európskym krajinám, aby mali pomôcku pri práci s rómskou komunitou,“ hovorí Marcela Maslová.