Dôkazom, že škola má budúcnosť, nie je iba stúpajúci počet žiakov, ale aj celoslovenské uznanie.
DOLNÝ KUBÍN. Druhé miesto v súťaži ministerstva hospodárstva je pre Strednú odbornú školu polytechnickú s 330 žiakmi veľkým úspechom. Získala ho koncom apríla za najlepšiu spoluprácu so zamestnávateľskou sférou. V súťaži dvanástich projektov Dolnokubínčanov predbehla iba Stredná odborná škola strojnícka v Skalici.
„Druhé miesto je pre nás dôkazom, že naša škola má v regióne opodstatnenie,“ povedal Milan Bruncko, zástupca riaditeľky pre praktické vyučovanie. „Hádam nám to v budúcnosti pomôže.“
Totálny nárast
V oravských strojárskych fabrikách tento rok praxuje takmer sedemdesiat tretiakov a štvrtákov. „Pre žiakov je dôležité dostať sa do firiem, aby videli, ako život reálne funguje,“ hovorí Bruncko. „Vo závodoch dostanú príležitosť naučiť sa pracovať s najmodernejšími strojmi, na ktoré škola nemá peniaze.“
Počet žiakov v odboroch v pôsobnosti ministerstva hospodárstva stúpa. „Tento rok nám končí osem žiakov v odbore mechanik strojov a zariadení a päť programátorov obrábacích a zváracích strojov, ktorí prešli z Istebného. V prvom ročníku máme 19 mechanikov - nastavovačov, 12 mechanikov strojov a zariadení a desiatich programátorov. V porovnaní so štvrtým ročníkom totálny nárast. Rodičia začínajú rozmýšľať ináč, nerozhodujú sa na základe názvu odboru, ale berú do úvahy uplatnenie na trhu práce.“
Firmy chcú kvalifikovaných ľudí
Z diplomu sa teší aj spoločnosť Miba Sinter Slovakia. Istú prácu po skončení školy má vyše štyridsať žiakov zapojených do Podporného a vzdelávacieho programu - spoločného projektu školy a Miby, ktorý funguje od roku 2008. Aj preto škola v súťažnom projekte vyzdvihla ako najlepšiu práve spoluprácu so spomínanou firmou. Miba vyrába pre automobilový priemysel spekané súčiastky, pričom využíva najmodrenejšie technológie z oblasti práškovej metalurgie. Aktuálne zamestnáva 750 ľudí.
„Firma nám pomáha propagovať školu pri získavaní nových žiakov,“ hovorí Bruncko. „Zabezpečuje odborný výcvik aj stáže pre učiteľov a majstrov.“
Žiaci vybratí do programu dostávajú každý mesiac štipendium, od 30 do 50 eur. Bonusom je istá letná brigáda či odborný výcvik v rakúskom závode. Na oplátku sa zaväzujú po skončení štúdia odpracovať vo firme 24 mesiacov.
„Zachovanie strojárskych odborov je dôležité pre všetky firmy v priemyselnom parku v Mokradi,“ povedala Eva Mancová, manažérka ľudských zdrojov v Mibe. „Vychovávajú kvalifikovanú pracovnú silu, ktorú potrebujeme. Ocenenie je pre nás motiváciou, aby sme v spolupráci pokračovali a snažili sa ju skvalitniť.“
Snažil sa, a vyšlo to
Deväťdesiat percent žiakov, ktorí do Miby nastúpili, ostáva vo fabrike aj po dvoch rokoch. „Mnohí sa v rámci kariérneho rastu posunuli na iné pozície,“ dodala Eva Mancová.
Štefan Jurina z Hruštína má 22 rokov. V rozhodnutí študovať na Kňažej ho podporili aj rodičia. „Otec je nástrojár. Robí so železom, skladá kadejaké formy, čo bavilo aj mňa.“ Vybral si odbor mechanik strojov a zariadení. O platenej praxi v Mibe vedel od prvého ročníka. Snažil sa, a vyšlo to.
„Chodil som tam rád, kvôli dobrej partii a ochote zo strany majstrov niečo nás naučiť.“ V júni budú tri roky, ako nastúpil do zamestnania.
Na otázku, či je spokojný aj s platom, odpovedá smiechom. „Dá sa. Som mladý, čo viac môžem chcieť za tri roky. Nemám toľko skúseností ako chlapi, ktorí sú tu dvadsať rokov.“
Hruštínčan pracuje na vývoji. „Máme na starosti nové stroje, od ich poskladania, vyskúšania až po odovzdanie výrobe. Robota ma baví, stále robíme niečo nové. Dúfam, že sa tu udržím.“