ZÁZRIVÁ. Zraneného vtáka našiel manželský pár v Trnovom pri Žiline. Ležal bezmocne pri ceste.
Nebezpečné drôty
„Keď nám ho priniesli do záchrannej stanice, bol úplne apatický, vyhladovaný a dehydrovaný,“ hovorí vedúci stanice Metod Macek. „Pravdepodobne narazil do drôtov vysokého napätia, utrpel otras mozgu a niekoľko dní nemohol lietať.“
Orol už nemohol sám prijímať potravu, preto mu dali infúzie, potom ho kŕmili nasilu. Po niekoľkých dňoch sa dostal do oveľa lepšej kondície. „Potravu už prijíma spontánne, čo je dobrý znak. Ale úplné vyliečenie s návratom do prírody potrvá dlhšiu dobu.“
Orol bol vyhladovaný a dehydrovaný.
Môžu nám závidieť
Na Slovensku je jedna z najsilnejších populácií orla krikľavého v strednej Európe. Odborníci odhadujú ich počet na 700 kusov. Každý rok ich však ubúda. Toto číslo síce zvádza k spokojnosti, ale Metod Macek upozornil na jeho úskalia. „Veľkou nevýhodou je, že je sťahovavý a na zimu odlieta do teplých krajín. Počas sťahovania na neho poľujú, čo môže výrazne ovplyvniť počet orlov, ktoré sa vrátia.“
Ďalšími príčinami klesajúceho počtu je lesohospodárska činnosť, úbytok mokradí, ktoré sú jeho loviskom a vyrušovanie pri hniezdení. Orla krikľavého preslávil Arnold, ktorému ochranári pripevnili na chrbát vysielačku. Na jar sa vrátil z južnej Afriky, prekonal osemtisíc kilometrov, musel bojovať o svoju pôvodnú družku, našiel si novú a už má aj nové hniezdo.
Zranený orol v Zázrivej nemá meno, ale všetci dúfajú, že sa uzdraví a o rok bude na Slovensku aj on vychovávať svojich potomkov.