DOLNÝ KUBÍN. Martin Skočovský chce pracovať ako recepčný v Hoteli Orava na Srňacom. Na pohovor si doniesol životopis a motivačný list. „Veľa mladých ľudí má šialené predstavy o platových podmienkach. Chceli by sedieť na stoličke a dostávať tisíc eur. Reálny plat na tejto pozícii je 750 až 800 eur v čistom.“
Dali si záležať
Martin je jedným zo stovky študentov dolnokubínskej Strednej odbornej školy obchodu a služieb, ktorí minulý týždeň absolvovali pracovný pohovor u jedného z piatich potenciálnych zamestnávateľov z Dolného Kubína, Zázrivej a Liptovského Mikuláša.
„Cieľom akcie je skvalitniť schopnosť našich absolventov presadiť sa na trhu práce a posilniť ich konkurenčnú výhodu,“ vysvetlil Peter Ištván, zástupca riaditeľa pre teoretické vyučovanie. „Vidím, že žiaci to berú vážne, dali si záležať aj na oblečení.“
V ponuke bolo miesto recepčného, hlavného kuchára aj čašníka, prevádzkara a marketingového pracovníka. „Bola som nervózna, na niektoré doplňujúce otázky som nevedela odpovedať,“ priznala po skončení pohovoru nádejná marketingová pracovníčka Barbora Gustiňáková. „Je to dobrá skúsenosť, budem vedieť, ako to naozaj prebieha.“
Ivana Klimčíková zo Zákamenného rada varí. „Dúfam, že som presvedčila, spomenula som aj obľúbených známych kuchárov.“
Nemať informácie je chyba
Hotel Orava zamestnáva približne dvadsať ľudí. „Študenti sú iniciatívni, snažia sa o vyššie pozície,“ povedala Monika Bruncková, prevádzkarka a zároveň marketingová pracovníčka. „Chybou je, keď nemajú dosť informácií o zariadení, v ktorom chcú pracovať.“
Medzi záujemcami našla ľudí, ktorí by boli pre hotel prínosom. „Na takýto plat určite treba mať najskôr skúsenosti,“ povedala na margo osemsto eur v čistom pre recepčného.
Teba by sme chceli hneď, dostávaš sa do užšieho výberu a ostatní - každého záujemcu zamestnávateľ zaradil do jednej z troch kategórií. Škola tak získa spätnú väzbu. „Čo by sme mali skvalitniť v odbornom vzdelávaní, v čom sú žiaci naozaj dobrí a na rozvoj akých kompetencií by sme sa mali zamerať,“ spresnil Peter Ištván.
Adrenalín stúpa
„Nebolo to také zlé,“ povedal prevádzkovateľ Penziónu Koliba Jozef Gustiňák. „Dvoch až troch z dvadsiatich ľudí by sme si vedeli u nás predstaviť. Mladí ľudia sú sebavedomí a ambiciózni, čo je dobre. Na druhej strane, ich finančné požiadavky sú niekedy prehnané.“
Vzdelanie v obore tvorí v Kolibe najviac päťdesiat percent úspechu. Nemenej dôležitá je ochota pracovať. Gustiňák sa pristavil aj pri životopisoch.
„Treba mať jeden dobrý životopis, ktorý si budete vedieť obhájiť,“ povedal študentom pri hodnotení. „Mail merky1 si necháme pre kamarátov alebo Facebook. Ak zamestnávateľ nájde medzi záľubami adrenalínové športy, určite mu stúpne adrenalín a rozmyslí si, či prijme človeka, ktorý rád skáče z padáka. Nie je dobre, ak napíšeme, že radi cestujeme a nevieme odpovedať na otázku, kde sme boli naposledy. Pre pozíciu kuchára je dôležitejšie ovládať reštauračný systém ako program na úpravu fotiek. Rovnako si treba dávať pozor aj na preklepy, pri praxi sme napríklad našli dátum, ktorý ešte len bude.“
Pokračovanie o rok
Podobný pohovor, aký robili študenti v oblasti hotelierstva a gastronómie, už majú za sebou aj budúce kaderníčky, kozmetičky a nábytkári. Neminie ani maturantov v odbore remeslo a podnikanie. „Vzhľadom na skvelé ohlasy zo všetkých strán budeme akciu každoročne opakovať a skvalitňovať,“ povedal Peter Ištván.
Záujem spolupracovať aj v budúcnosti prejavili všetky zúčastnené firmy. Škola verí, že sa k nim pridajú aj ďalšie.