NÁMESTOVO. Odkanalizovanie Oravy pokračuje od jesene minulého roka druhou etapou. Základný kameň stavby oficiálne poklepali minulý týždeň v Námestove zástupcovia Oravskej vodárenskej spoločnosti (OVS), ministerstva životného prostredia a zhotoviteľov.
Čistejšia rieka aj priehrada
Náklady na výstavbu 136 kilometrov kanalizácie v siedmich obciach vrátane rekonštrukcie čistiarní odpadových vôd v Dolnom Kubíne a Nižnej predstavujú bezmála 50 miliónov 700-tisíc eur. Európska únia a Slovensko zaplatia takmer 37 miliónov, zvyšok vodárenská spoločnosť.
„Projekt je výnimočný najrozsiahlejšou kanalizačnou sieťou na Slovensku,“ povedal Martin Korbeľ, projektový manažér ministerstva životného prostredia. „Na Orave budujeme takmer 130 kilometrov kanalizácie, druhý najväčší projekt má deväťdesiat.“
Po dokončení stavby sa bude môcť na kanalizáciu napojiť takmer 19-tisíc obyvateľov, čím podľa OVS prispejú k čistejšej rieke Orave a tiež Oravskej priehrade.
Musia to stihnúť
Stavba má byť hotová do augusta budúceho roka. „Termín je napätý, pretože schvaľovací proces trval neúmerne dlho,“ povedal šéf vodární Milan Ďaďo. „Musíme to stihnúť, nemáme inú možnosť. Držím zhotoviteľom palce a verím, že dielo včas dokončia.“
Vedúcim členom združenia, ktoré vyhralo súťaž, je česká firma OHL ŽS. „Pod stavebný trh sa podpísala kríza a firmy nášho typu musia robiť za náklady, aby udržali zamestnanosť,“ povedal slovenský zástupca zhotoviteľa Dalibor Štefánik na margo nízkej ceny, s ktorou združenie porazilo v elektronickej aukcii siedmich súperov. „Ak sa nevyskytne nič výnimočné, termín by sme mali dodržať, aj napriek nesmierne náročným prírodným podmienkam.“
Vysoká daň
Z hľadiska dopadu na bežný život patrí výstavba kanalizácie k najnepríjemnejším. Sprevádza ju obmedzená premávka a špina. Na prelome februára a marca bolo na obecných úradoch v Zákamennom a v Novoti poriadne horúco.
„Aj keď z hľadiska ekológie je stavba prínosom, daň je vysoká,“ hovorí zákamenský starosta Milan Vrábeľ. „Ľudia sa veľakrát sťažovali oprávnene. Hoci zima bola pomerne dobrá, na krátkom úseku sa vystriedalo šesť firiem. Pol dediny bolo hore nohami.“
V Zákamennom je hotových 4,5 kilometra z 27. „Čaká nás ešte sedem kilometrov v štátnych cestách druhej a tretej triedy, zvyšok v miestnych. Obmedzenia znovu nastanú, nie také výrazné, lebo ideme do leta, ale budú.“
Vodárne nepríjemnosti mrzia. „Robili sme, čo sa dalo,“ hovorí Milan Ďaďo. „V obidvoch obciach už začíname asfaltovať hlavné komunikácie. Predpokladáme, že najneskôr o dva mesiace už stavba nebude zaťažovať obyvateľov tak, ako tomu bolo doteraz.“
Nasleduje Žaškov a Párnica
Európska únia prispieva na výstavbu kanalizácie iba v dedinách nad dvetisíc obyvateľov. Menšie musia hľadať peniaze inde. „Ak ide o obce na trase vybudovaného zberača, či už v prvej alebo v druhej etape, radi by sme ich napojili čím skôr,“ vysvetľuje Milan Ďaďo.
„Naša spoločnosť na to ale nemá zdroje, pretože sa musí nemalou mierou podieľať na financovaní aktuálneho projektu. Pomôcť by mal najmä štát. Z technického hľadiska, pokiaľ je zabezpečené čistenie, nevidíme žiadny rozdiel medzi veľkou a malou obcou.“
Investičné aktivity OVS sa z Hornej Oravy presunú na dolnú. Na rade je Žaškov s Párnicou. „Čakáme na najbližšiu výzvu, v súčasnosti zabezpečujeme spracovanie tendrovej dokumentácie. Uvažujeme o napojení Oravskej Poruby a tiež Veličnej, ak sa nájdu finančné zdroje, pretože spomínané obce sú mimo schválenej aglomerácie.“
Náklady na výstavbu predstavujú 21 miliónov eur.