NIŽNÁ. Dva roky trvala príprava odbornej práce tretiaka zo Spojenej školy Petra Ľubu, zapojil sa ňou do medzinárodnej súťaže Euromath 2014. Dlhodobo sledoval vplyv slnečného žiarenia a dĺžky svietenia slnka na fotovoltaický systém.
Dlhodobý výskum
„V práci sa zaoberám experimentálnym stanovením regresného modelu,“ hovorí Peter Ľuba. „Skonštruoval som jednoduché meradlo globálneho slnečného žiarenia a počas niekoľkých mesiacov som robil pravidelné merania. Zaznamenával som aj dĺžku slnečného svitu, ktorá tiež ovplyvňuje efektivitu fotovoltaického systému.“
Merania robil Peter niekoľko mesiacov. Aby mal čo najviac potrebných údajov, ktoré na záver vyhodnocoval. „Cieľom bolo objasniť vzťah medzi spomínanými veličinami, chcel som tiež vysvetliť čo možno najväčšiu časť variability hodnoty globálneho žiarenia pomocou jej vzťahu s dĺžkou slnečného svitu.“
Skúsenosti aj certifikát
Prácu ocenili aj odborníci. Zrejme preto Peter ako jediný reprezentoval Slovensko na medzinárodnom kongrese, ktorý bol vyvrcholením súťaže. „Vystúpenie na Cypre mi dalo veľmi veľa,“ hovorí mladý matematik. „Sprvoti som mal obavy, keďže som sa ocitol medzi odborníkmi z rôznych kútov sveta. Môj výskum však porotu zaujal, takže počiatočná tréma rýchlo zmizla.“
Peter vystúpil na kongrese ako prvý spomedzi všetkých účastníkov. V pokoji si tak mohol vypočuť prezentácie ostatných prednášajúcich. „Páčilo sa mi, ako zrozumiteľne a zábavne svoje práce prezentovali. Zistil som, že je úplne jedno, či ste žiakom strednej školy v Ázii, Afrike alebo Európe. Práce ostatných ma motivujú k ďalšiemu fantazírovaniu a hľadaniu matematiky tam, kde by to nikto nečakal.“
Študent z Nižnej si z Cypru za svoju experimentálnu prácu vyslúžil okrem nových skúseností aj medzinárodný certifikát, ktorý sa mu v živote určite zíde.