DOLNÝ KUBÍN. V týchto dňoch sa po Slovensku rozbehli externí zamestnanci Štatistického úradu Slovenskej republiky. Robia výberové štatistické zisťovanie o príjmoch a životných podmienkach domácností.
Tisíce návštev
„Prieskum sa uskutoční v približne šesťtisíc náhodne vybraných domácnostiach vo viac ako 300 obciach a mestách,“ hovorí hovorca štatistického úradu Marián Jánošík.
Opytovatelia sú povinní preukázať sa poverením a preukazom totožnosti. Na Orave by mali navštíviť v 15 obciach a mestách 192 domácností. Najviac, 22, v Dolnom Kubíne, o jednu menej v Lokci. Tvrdošín, Podbiel, Oravský Biely Potok a Krivá prispejú 15 domácnosťami, Oravský Podzámok 14, Trstená 13. V Zákamennom zaklopú na 12 dverí, v Námestove a v Nižnej na desať. V Novoti, Bzinách, Oravskom Veselom a Sihelnom budú musieť nájsť po päť domácností ochotných poskytnúť informácie.
Zaujímavé otázky
Pripravených majú 29 strán dotazníka. Odpovede sú anonymné. Pýtať sa budú nielen na vaše bývanie, zamestnanie, vzdelanie, príjem, dane a pôžičky, dovolenku, ale aj zdravotný stav, vlastníctvo farebného televízora, práčky, telefónu, či vám nerobí problém kúpiť si každý rok sezónne oblečenie. Ak máte v okolí problémy s hlukom, znečistením, kriminalitou, vandalizmom, opytovateľ urobí krížik vo štvorčeku s označením áno.
Odpovedať by ste mali aj na otázky, či si môžete dovoliť každý druhý deň jedlo z mäsa, hydiny, ryby alebo vegetariánsku stravu, raz za rok dovolenku.
Deťom je venovaná ďalšia časť. Oslavujú narodeniny, meniny alebo náboženské sviatky? Majú dva páry topánok, čerstvé ovocie a zeleninu každý deň, knihy v rámci domácej knižnice vhodné pre ich vekovú kategóriu?
Čo koho do toho
„Nemala by som problém odpovedať,“ hovorí Mária Miklušová z Dolného Kubína. „Peniaze zarobím poctivo, dane platím, o deti sa starám. Nemám čo tajiť.“
Iný názor má Peter Malčin z Námestova. „Načo je to dobré? Čo koho do toho, koľko mám topánok, čo jem, či chodím ku lekárovi. Prečo by som niekomu cudziemu mal vravieť osobné informácie? Kto zaručí, že ich niekto nezneužije?“
Marián Jánošík potrebu získania údajov zdôvodnil nasledovne. „Výsledky zisťovania sú nielen zdrojom údajov o príjmoch, úrovni a štruktúre chudoby a sociálneho vylúčenia, ale aj podkladom pre analýzy životnej úrovne obyvateľstva a realizáciu opatrení v oblasti sociálnych politík.“
Zisťovanie sa uskutočňuje v 28 krajinách Európskej únie, v Nórsku a na Islande, čo zároveň umožňuje aj medzinárodné porovnávanie Slovenska. V našej krajine prebieha od 14. apríla do 30. júna a nadväzuje na zisťovania uskutočnené v rokoch 2005 až 2013.