Máľárka by mala sto

Galéria Márie Medveckej otvorila 35. sezónu. K stému výročiu narodenia autorky je celá jej.

Obraz Deti mieru od akademickej maliarky Márie Medveckej.Obraz Deti mieru od akademickej maliarky Márie Medveckej. (Zdroj: ORAVSKÁ GALÉRIA V DOLNOM KUBÍNE)

TVRDOŠÍN. Pohľad na 168 olejomalieb a 88 kresieb ponúka možnosť vrátiť sa v spomienkach do krajiny, k ľuďom, stavbám, k rôznym situáciám. Po II. svetovej vojne stála Mária Medvecká pri všetkých dôležitých udalostiach, ktoré sa na Orave odohrávali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Deti na obrazoch

„To je rokov! Mal som dvanásť, teraz sedemdesiatštyri,“ zaspomínal Jozef Belopotočan nad fotografiou slávneho obrazu Deti mieru. „To som ja s tou trúbou.“ K maľárke z Oravy, tak ju volali, chodilo pózovať veľa detí z Tvrdošína. A hoci na obraze s výjavom bezstarostných detí hrajúcich bábkové divadlo ich je viac, nikdy sa vraj v ateliéri nestretli. „Volala nás po jednom. Sedel som na stolčeku, keď som sa začal mrviť, natrela mi chlebíka, dala cukrík, poslala na chvíľu von. Či sa podobám? Áno, dosť verne.“

SkryťVypnúť reklamu

Jozef Belopotočan sa našiel na fotografii obrazu Deti mieru. Foto: LV

Slávnejšie ako deti z Deti mieru boli dve školáčky Margita Mešková (Hlaváčiková) a Marta Lajmonová (Cisáriková) na československej desaťkorunáčke.

„Akosi som ani nevnímala, že som na bankovke, myslím, že ani spolužiaci,“ povedala na otvorení výstavy Gitka. „Skôr mi závideli vtedy, ak ma prišla pani Medvecká vypýtať z vyučovania.“ Jej otec mal však z obrázku na bankovke veľkú radosť, a keď vyšla, hneď jednu zarámoval. „Povedal mi, že ten obrázok bude môj, keď sa on i mama pominú. Tak mám spomienku aj na nich, aj na zážitok z detstva.“

Pri obraze Odovzdávanie kontigentu na hornej Orave. Foto: LV

Plenérový umelec

Mária Medvecká (11. 11. 1914 – 23. 4. 1987) bola typický plenérový umelec. V ateliéri sa cítila spútaná. Potrebovala ísť von. Tak si na ňu spomína aj Karol Hanulák. „Išla po poľnej ceste, pokiaľ to Volga utiahla. Vybavuje sa mi, ako si pod Žiarcom rozložila stojan a plátno. A ako sa vrtela so zrkadielkom. Vždy ho položila tak, aby videla iný obraz v zrkadle a porovnávala s obrazom, ktorý sa črtal na plátne. Neviem, možno jej dávalo to zrkadielko nejaký symetrizačný pohľad.“

SkryťVypnúť reklamu

Na archívnej snímke z 1. augusta 1974 akademická maliarka Mária Medvecká pri práci v teréne. Foto: TASR/Ľudovít Andil

Etapy tvorby

Riaditeľka Oravskej galérie Eva Ľuptáková vyzdvihla u Márie Medveckej jej dokonalú prípravu na tvorbu. Generácia maliarov II. svetovej vojny, ku ktorým patrila, bola vychovaná na najlepších klasických princípoch maliarskej edukácie. „Pani Mária mala za sebou pražskú, viedenskú i bratislavskú skúsenosť a tak po návrate na rodnú Oravu mohla dokonale rozvinúť svoj talent.“ Najbližšie mala k realizmu, stvárňovala konkrétnych ľudí, konkrétne stavby, konkrétne udalosti. Keď pominul aj v spoločnosti budovateľský entuziazmus, nastupovali aj nové etapy jej tvorby. Maľovala krajinu, človeka na poli, ženu, matku, kvety.

„Pani Mária bola veľmi sčítaná, veľmi intenzívne sledovala všetky európske i svetové trendy v maliarstve,“ približuje osobnosť Márie Medveckej Eva Ľuptáková. „Mala doma nesmierne bohatú knižnicu, bola veľkým fanúšikom hudby. To všetko boli hodnoty, ktoré potom určitým spôsobom ovplyvňovali aj jej tvorbu.“

SkryťVypnúť reklamu

Vrátila sa domov

Orava dala svetu mnoho významných osobností, no málokto na Orave ostal. Mária Medvecká je jedna z mála, ktorá pohodlie bratislavského ateliéru vymenila za návrat do rodného kraja. „Aj dnes mnoho výtvarníkov prichádza rok čo rok na Oravu, nechajú sa krajinou okúzliť, maľujú, kreslia, ale na jeseň odchádzajú ako sťahovaví vtáci," hovorí Eva Ľuptáková. „Veľmi si vážim, že pani Mária tu ostala, dielo dokončila."

Maliarka často absolvovala veľa zahraničných študijných ciest za umením. „Lebo Slovensko je malé, a ak chceme robiť dobre, musíme z tohto miesta odchádzať, aby sme sa porovnali so svetom, aby sme zistili, či to, čo robíme, robíme dobre. A aby sme sa presvedčili, že mnohé veci aj my doma vieme urobiť.“

Dielo Oravské stráne

Rámy od strojára

Takmer všetky obrazy Márie Medveckej sú spojené s rodinou Schürgerovcov. „S Máriou Medveckou sa môj otec stretol v roku 1949, náhodou, cestou domov vo vlaku,“ hovorí dcéra Anna Lenková, riaditeľka Art galérie Schürger.

„Poprosila ho, či by jej mohol pripravovať a šepsovať maliarske plátna. Odvtedy sme celá rodina vyrábali plátna. Otec roky vyvíjal špeciálny šeps, primiešavali do neho všetko možné, skúšali ho aj ďalší odborníci. Nakoniec si výsledok dali certifikovať v Národnej galérii v Prahe, zaručili farbostálosť na päťsto rokov.“

Neskôr zverila Mária Medvecká Schürgerovcom aj výrobu rámov. Dovtedy sa dvojité rámovanie nepoužívalo. „Vymyslel ho môj otec,“ spomína Anna Lenková. „Ako deti sme brúsili vnútorné tenké lišty zo smrekového dreva. Najprv sme ich natierali želatinou, keď stvrdla, dali sa lepšie vyhladiť. Brúsny papier sme si nakrútili na ceruzky.“ Aj lepidlo na paspartné plátna bolo treba vyvinúť. Schürgerovci, Juraj bol povolaním strojár, miešali rôzne prvky aj so srvátkou či tvarohom. „Dnes je to až neuveriteľné, čo všetko človek vtedy dokázal urobiť.“

 

Galéria

Márie Medveckej

Galériu Márie Medveckej v Tvrdošíne môžete tento rok navštíviť bezplatne.

Patrí medzi deväť stálych expozícií, ktorá prevádzkuje Oravská galéria v troch okresoch regiónu.

Otvorené

v sezóne od 23. apríla do 12. októbra každý deň okrem pondelka od 10.00 h do 16.00 h.

 

Rok maliarky Oravy

Pri príležitosti 100. výročia narodenia maliarky vyhlásil Žilinský samosprávny kraj Rok Márie Medveckej. Galéria vydala pri tej príležitosti podrobného sprievodcu galériou. Má viac ako 160 strán a sú v ňom reprodukcie všetkých olejomalieb z galérie a výber ďalších. Expozícia obsahuje aj kresby, ktoré sa našli v jednej zásuvke v jej drevenici v Zázrivej.

Na otvorení sezóny uviedli knižného sprievodcu do života slnečnicovými lupienkami. „Pretože slnečnice mala pani Mária rada,“ povedala Eva Ľuptáková.

Dielo Márie Medveckej zviditeľnilo mesto Tvrdošín. „Výrazne sa zaslúžila aj o záchranu budovy súčasnej galérie, bola to takmer zrúcanina,“ povedal primátor Ivan Šaško. „Mal som šťastie sa s ňou poznať. Spomienky? Normálne, ľudské. Keď niečo potrebovala, pomohli sme jej, bola rada, keď sme upravovali okolie, alebo stavali lavicu cez Oravu z centra na Medvedzie. Prítomnosť toľkých ľudí na otvorení sezóny v jej galérii potvrdzuje, že si ju vážime.“

Po slávnej maliarke pomenovalo mesto základnú školu na sídlisku Medvedzie. Jeden z jej obrazov, pohľad na Oravice, je aj v kancelárii primátora na radnici.

Rok Márie Medveckej bude pokračovať ďalšími aktivitami. Vyvrcholením bude výstava v Art galérii Schürger v Tvrdošíne, otvorená 11. septembra, v deň narodenín maliarky. Na vernisáži odznejú spomienky. Galérii sa ich podarilo zozbierať od ešte žijúcich ľudí, ako aj z jej korešpondencie s významnými osobnosťami umeleckých kruhov.

Mária Medvecká, akademická maliarka

* 11. september 1914, Medvedzie † 23. apríl 1987, Bratislava

Pochádzala zo šľachtického rodu Medvecký z Medvedzieho a Malého Bysterca. Maturovala v Košiciach, pedagogické vzdelanie získala na Pedagogickej akadémii v Bratislave. Počas vojny študovala na oddelení kreslenia a maľovania Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. Po roku 1945 pokračovala v štúdiu na Akadémii výtvarných umení vo Viedni a v Prahe u profesora Želibského. Pôsobila ako učiteľka v Zubrohlave, Tvrdošíne, Jablonke a Námestove. Vo svojich dielach znázorňovala rodnú Oravu a jej ľud. Od 50. rokov minulého storočia sa venuje i angažovaným témam socialistického realizmu - industrializácii či združstevňovaniu.

Výber z autorkinej tvorby sa nachádza v Galérii Márie Medveckej v Tvrdošíne, ktorá je sprístupnená verejnosti od roku 1979. Dielo Márie Medveckej môžme nájsť aj na poštovných známkach a tiež na československej desaťkorunovej bankovke, ktorá bola vydaná v roku 1960.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 982
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 831
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 160
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 430
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 095
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 631
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 230
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 835
  1. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  2. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  3. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  4. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  5. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  6. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 018
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 913
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 637
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 202
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 116
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 732
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 585
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  2. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  3. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  4. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  5. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  6. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 018
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 913
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 637
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 202
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 116
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 732
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 585
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu