ORAVSKÁ POLHORA. Združenie Babia hora a Powiat Suski robili spoločný projekt, súčasťou ktorého boli turistické trhy organizované v troch poľských mestách. Prezentovali sa na nich aj oravské obce z okolia Babej hory. Ukazovali krásy regiónu, turistické chodníky, propagovali ubytovateľov. Reakcie Poliakov ich prekvapili.
„Návštevníci trhov vo Varšave a Lodži náš kraj takmer nepoznajú,“ hovorí Ivan Matis. „Vedia o Orave, ale skôr poľskej. Neraz sme sa stretli až s negatívnymi reakciami. V Lodži návštevníci trhov pozbierali materiály a odišli, veľa sa nepýtali. Vo Varšave to bolo o niečo lepšie, záujemcov bolo menej, ale viac sa zaujímali o náš kraj, o to, čo tu máme. To však nič nemení na fakte, že sa musíme zamerať na propagáciu.“
Ivan Matis je presvedčený, že Hornooravčania by mali poukazovať na všetko – na akcie, zaujímavosti, hory, prírodu, hovoriť o možnostiach kultúrneho i športového vyžitia.
„V rámci slovenskej konkurencie sa propagujeme najmenej. Máme tu veľa krás, ale ľudia tu nemajú čo robiť dlhšie ako pár dní.“
Obrovský potenciál vidí Ivan Matis v slanej vode, vďaka ktorej bola pred sto rokmi prihraničná dedina známa v celom Uhorsku. Dnes zo slávnych kúpeľov zostala len liečivá slaná voda.
„Mali sme ju, ale zavŕtali sme ju do zeme. Je to smutné, môžeme sa hanbiť, čo sme dopustili. Všade sa podobné zariadenia rozvíjali, len my sme dovolili, aby úplne upadlo a napokon celkom zmizlo.“
Aký bude osud slanej vody spod Babej hory, zatiaľ stále nie je isté. V ostatných rokoch sa v okolí vrtu nič nezmenilo.