ORAVSKÉ VESELÉ. Danka Sirotiarová je štvrtáčkou na nižnianskej Spojenej škole, študuje propagačnú grafiku. Na praktické maturity chcela pôvodne urobiť ilustrácie do existujúcej knihy. Napokon sa však rozhodla, že napíše vlastnú rozprávku, nakreslí do nej obrázky a na záver ju odprezentuje nielen maturitnej komisii, ale aj školákom.
Šikovná študentka
„So slovenčinou som nikdy nebola veľká kamarátka, ale chcela som skúsiť, či sa mi podarí niečo vymyslieť,“ hovorí Danka. „Sadla som si k tomu a za štyri hodiny bola rozprávka na svete. Sama som bola prekvapená, ako ľahko mi to išlo. Príbeh akoby sa písal sám.“
Písala o zvieratách a kamarátstve. Inšpiroval ju vlastný život, jej okolie, kamaráti. „Kto ma dobre pozná, určite nájde v knihe časti, ktoré má vystihujú. Rovnako ako mačiatko Alica si idem za tým, čo chcem, aj keď je to neraz ťažké a trvá mi to dlhšie ako iným. Robím však všetko pre to, aby som to zvládla.“
Danka má dysgrafiu a dysleksiu, teda problémy s rečou aj písaním. Napriek tomu kreslí nádherné veci. Ilustrácie vo vlastnej knihe najprv nakreslila a vymaľovala rukou, na záver ich upravila v počítači. „Robila som ich vyše mesiaca, mala som skúšky, takže som maľovala len po večeroch.“
Farebná kniha a pracovné zošity sa im páčili. Foto: ARCHÍV DS
Návšteva v škole
Mladá maturantka získala peniaze na tlač materiálov z projektu Komprax. Dvestoeurový príspevok jej vystačil na vytlačenie jednej knihy veľkého formátu v pevnej väzbe, 24 menších knižiek a rovnaký počet pracovných zošitov. „S výsledkom som spokojná, aj keď som našla pár maličkostí, ktoré by som ešte vedela vylepšiť.“
Danka svoju prácu predviedla druhákom na Základnej škole Márie Medveckej. „Jej vystúpenie žiakov nadchlo. V triede som mal syna, po prezentácii bol plný dojmov,“ povedal Dankin učiteľ slovenčiny Miloš Kazik.
S predčítavaním rozprávky jej pomohla kamarátka Darina Petrášová. Hoci mladá študentka pre svoj hendikep máva strach vystúpiť pred ľudí, tentokrát trému necítila. „Deti boli skvelé. Počúvali, zapájali sa, s radosťou vypracúvali úlohy. V jednej mali napísať, aké vlastnosti sa im páčili na Alici. Prekvapili ma, ako pekne ich popisovali. Teší ma, že som urobila radosť sebe aj deťom, že sa mohli inak zoznámiť s knihou.“
Každý z dvadsiatich dvoch druhákov dostal od mladej autorky na pamiatku knihu, pracovný zošit, pastelky a ceruzky. Danka už dostala ponuku na prezentáciu aj z ďalšej školy. „Veľmi rada pôjdem, ak sa mi podarí získať peniaze na vytlačenie ďalších knižiek.“