DOLNÝ KUBÍN. Aj v dobe internetu a mobilných aplikácií Oravčania kladú do zeme káble alebo budujú bezdrôtové vysielanie. Sú presvedčení o tom, že miestny rozhlas tak rýchlo neskončí.
Spievajúce osvetlenie
V Istebnom predajca zaplatí za vyhlásenie oznamu 7,5 eura. V poplatku je zarátaný aj nájom trhového miesta. „V prípade, ak je v dedine úmrtie, tak nehlásime, až kým zosnulého nepochovajú,“ povedala Danica Furindová, pracovníčka úradu, ktorá oznamy hlási. „Veď veci, ktoré predávajú, si môžete kúpiť inde, alebo o pár dní.“
V obci sa predajcovia zastavujú často. Niekedy príde aj šesť za deň.
Bezdrôtový rozhlas spojený s osvetlením má svoje výhody aj nevýhody. „Máme spievajúce osvetlenie. Niekedy sa zapne rozhlas namiesto svetla, niekedy svetlo namiesto rozhlasu.“ Ako úvodné piesne využívajú Mudríkovú aj Progres, podľa toho, o akú udalosť ide. „Ak pozývame na Deň detí alebo na Mikuláša, hráme detské pesničky.“
Prínosy prevažujú náklady
V Dolnom Kubíne rozhlas je aj nie je. Mesto prevádzkuje dve vetvy, jednu v Kňažej, druhú v Mokradi. Rozhlasy sú funkčné, každoročne udržiavané a riadené zodpovednými osobami.
„K ich zrušeniu mesto nepristúpilo z dôvodu, že by tým výrazne utrpela informovanosť občanov oboch mestských častí,“ povedal Patrik Bartoška, vedúci odboru organizačného a vnútorných vecí na mestskom úrade. „Tento masový informačný prostriedok tu má dlhoročnú tradíciu a jeho prínosy prevažujú nad nákladmi, ktoré súvisia s ich prevádzkou.“
Iná situácia je v meste, kde rozhlas zrušili. Zapríčinil to zlý stav, ktorý by si vyžadoval veľkú investíciu. Bartoška uviedol aj ďalšie dôvody. „Prvým je rozšírenie činnosti a pokrytia signálu Infoštúdia a tým narastajúce množstvo domácností schopných prijímať správy a informácie prostredníctvom mestskej televízie. V neposlednom rade kvalitne spracovaná a prehľadná web stránka mesta, ktorá vo svojej podstate slúži aj na šírenie informácií pre občanov.“
Zahučali hory, zahučali lesy
Z lokčianskeho rozhlasu sa obyvateľom prihovára pracovníčka obecného úradu Mária Ružvoňová. Každé hlásenie zaznamenáva do písanky. „Na jar a v lete k nám často chodia kamenári, najmä z Turca.“
Viackrát do mesiaca hlási predaj textilu, občas stromčeky, nový kurz autoškoly aj politické reklamy. Od súkromníkov obec vyberá poplatok päť eur, rovnako stojí jubileum. „Nedávno sme hrali deväťdesiatnikom na želanie Zahučali hory, zahučali lesy.“
Cez rozhlas obec dáva Lokčanom vedieť, kto zomrel, kedy bude zber plastov či odstávka elektriny. Počas futbalovej sezóny chodí Mária k mikrofónu každú nedeľu, cestou z kostola. „Aby fanúšikovia vedeli, o ktorej hrajú naše tímy a kedy odchádzajú autobusy na zápasy vonku.“
Aj keď mnohé oznamy úrad zverejňuje aj cez web, starosta Miroslav Valčičák si myslí, že rozhlas tak rýchlo neskončí. „Ľudia sú naň zvyknutí.“ Aj preto samospráva pri výstavbe nových sietí všade pokladá káble pre rozhlasové vysielanie.
Komerčné nehlásime
Obsah vysielania námestovského rozhlasu určuje osobitný predpis. „Slúži hlavne na oficiálne správy,“ povedal prednosta mestského úradu Milan Rentka. „Predajcovia sa čudujú, prečo komerčné nehlásime, no to by sme trúbili od rána do večera.“
K termínu pohrebu mesto pridáva aj základné informácie o zomrelom. Vyhlásenie pozvánky na politické stretnutie s opakovaním stojí 3,50 eura.
Pracovníčka sekretariátu Alena Vojtechovská sa Námestovčanom prihovára medzi 10.00 a 10.30 h a popoludní medzi 14.00 a 15.00 h.. Výnimkou sú preskúšania. „Ľudia sú na rozhlas citliví, okamžite nám hlásia, keď nejde,“ hovorí prednosta. „Predvčerom sme ho skúšali ráno o ôsmej. Hneď mi prišiel mail od jedného pána, bol po nočnej, že nám veľmi pekne ďakuje za zobudenie po polhodine. A že aby sme na druhý deň pustili rozhlas už medzi šiestou a siedmou ráno.“
Hlásenie začína modernou pesničkou. „Hráme slovenských interpretov, je tam Miro Žbirko aj Elán,“ spresnila Vojtechovská. Jednotlivé správy oddeľuje gong.
Cez prázdniny alebo príležitostne mesto cez rozhlas oznamuje aj termíny kultúrnych a športových podujatí.
Všetko už nehlásia
Zábiedovčania počujú hudbu a oznamy v rozhlase často. Obec ho rekonštruovala v roku 1995, pred šiestimi rokmi pribudol bezdrôtový aj v miestnej časti Hámričky a v novej lokalite Hrady vyšné, kde dovtedy nebol. Nepočuť z neho len oznamy o návšteve predajcov v dedine.
„Bezplatne hlásime obecné oznamy, pozvánky na akcie v našej i susedných dedinách, informácie štátnych orgánov,“ hovorí starosta Ján Banovčan. Zadarmo obec hlási parte, pokiaľ v dedine niekto zomrie. „Je to posledná rozlúčka s našim spoluobčanom.“ Rodina môže na objednávku a za poplatok cez obecný rozhlas zablahoželať aj mladomanželom alebo narodeninovým oslávencom.
Predajcovia platia za hlásenie osem eur, podnikateľský oznam bez predaja vyjde päť eur, občianske oznamy mimo pracovnej doby a cez víkendy desať eur a komerčné pätnásť. „Nie všetko, čo sa hlásievalo kedysi, hlásime aj dnes. Niektoré informácie sú na webe, najmä tie, ktoré tam musia byť trvale zverejnené podľa infozákona.“
Nepredvídané udalosti
O nevyužitom obecnom rozhlase nemôžu hovoriť ani ľudia z Krivej.
„Slúži vo veľkej miere na informácie, ktoré sa nedajú dopredu predvídať,“ povedal starosta Peter Džubek. „Ide napríklad o opravy havarijných stavov na vodovode, plyne, v prípade potreby náhradnej dopravy železnicou či autobusmi, informácie o zmene ordinačných a otváracích hodín lekárov, pošty, úradov.“
Z rozhlasov sa pravidelne šíria aj oznamy o kultúrnych, športových akciách, ľudia môžu požiadať o zablahoželanie k sviatku, výročiu či svadbe. „Hlavným významom obecných rozhlasov je informovanie pri živelných pohromách, kedy sa o situácii musia ľudia dozvedieť čo najrýchlejšie.“
O tom, že by rozhlas v Krivej nahradila internetová stránka obce, starosta pochybuje. „Používame ho dlho a ešte určite dlho budeme.“