PÁRNICA. Od zriadenia miesta na dočasné uloženie odpadu si obec sľubovala viac vytriedených a menej komunálnych smetí. Po roku je opak pravdou. Množstvo vyzbieraného plastu považuje starostka za čistú katastrofu.
Kde sa stala chyba
Samospráva porovnala čísla za rok 2013 s okolitými obcami. Oravská Poruba vytriedila takmer šesť ton plastov, Veličná päť, Párnica iba 2,7. Veličná vyviezla viac ako 21 ton skla, Poruba vyše 16, Párnica so 14,4 opäť na chvoste. „Boj so separovaním zatiaľ prehrávame,“ priznáva starostka Milada Antalová. „Neviem, kde je chyba. Je to o pohodlnosti? Veličná vyseparovala o sto percent plastov viac ako naša obec.“
Samospráva vyzvala obyvateľov, aby prišli s nápadom, ako situáciu zmeniť k lepšiemu. Zatiaľ sa nikto neozval. Obec od začiatku roka presne zaznamenáva, koľko plastov vytriedi tá-ktorá domácnosť. „Ak ich nemá babička, ktorá žije sama, beriem. Ale kde ich dáva päťčlenná rodina?“
V máji úrad záznamy vyhodnotí, ľudí, ktorí neseparujú, požiada o nápravu.
Foto: JÁN KROŠLÁK
Široko-ďaleko jediní
Milada Antalová si myslí, že jedinou šancou na zmenu je iný systém zberu komunálneho odpadu. Žetónový, ktorý úspešne spustili mnohé dediny, nepovažuje za najšťastnejší.
„Je len otázkou času, kedy naň Technické služby zareagujú zvýšením ceny. Široko-ďaleko sme jedinou dedinou, kde funguje týždňový zber. Priemerná hmotnosť našej nádoby je 12,5 kilogramu, v obciach so žetónovým zberom 22,5. Vývoz nás stojí rovnako, ale skládkovanie už nie je za rovnakú cenu.“
Poplatok zníži iba triedenie
Starostka je za dvojtýždňový zber. Zmena by mohla viesť k zníženiu poplatku za odpad - ak by ľudia poctivo separovali. „Už nemáme kde znížiť výdavky. Plasty vyvážame raz za tri mesiace, keď plechovú garáž napraceme až po strop. Sklo presýpame z malých nádob do veľkého kontajnera, kde ho tlčieme na drobné. Kým nie je plný, nevyvážame.“
Odvoz a likvidácia odpadu stáli vlani Párnicu 20 800 eur. Za separovanie zarobila 1600, z toho 700 za elektroodpad. „Nie je to veľa, ale aj vďaka týmto príjmom pokryjeme komunál. A môžeme si dovoliť zberné miesto, kde ľudia môžu vyviezť okrem plastov, skla, papiera, elektroodpadu a textilu aj stavebný materiál, šrot, kuchynský jedlý olej, elektrobatérie či žiarivky.“