Takmer 20-tisíc ľudí z okresu Námestovo čaká na stanovisko ministerky zdravotníctva.
NÁMESTOVO. Organizátori občianskej iniciatívy za zachovanie dialýzy v Námestove odovzdali petičné hárky s 19 399 podpismi na ministerstve zdravotníctva. „Od zodpovedných očakávame riešenia a nie nič nehovoriace prísľuby,“ hovorí predseda petičného výboru Marián Grígeľ. „Zaujíma nás výsledok. Chceme, aby sa v najväčšom okrese na Orave nezhoršovala dostupnosť zdravotnej starostlivosti.“
Doterajší prevádzkovateľ dialýzy spoločnosť B. Braun Avitum otvorila minulý mesiac nové pracovisko v Trstenej, námestovské chce začleniť k nemu. Pacienti z Námestovského okresu budú musieť cestovať tri až štyrikrát týždenne o 40 kilometrov viac, čo je pre každého viac ako osemtisíc kilometrov ročne.
Porovnanie západu a severu
Na začiatku roka bolo na Slovensku v dialyzačných pracoviskách 581 lôžok. Na počet obyvateľov v okrese Námestovo by ich teda malo byť desať. Dialyzačným stacionárom disponuje na Slovensku 14 okresov s nižším počtom obyvateľov v porovnaní s počtom obyvateľov v Námestovskom okrese. Ľudia, ktorí podpísali petíciu, sa pýtajú prečo.
Na náhle zlyhanie obličiek zomiera na Slovensku 525 pacientov z celkového počtu 1344. Kým ale v Bratislave ich zomrie 52 z 242, v Žilinskom kraji až 64 zo 120. O nerovnomernej dostupnosti zdravotnej starostlivosti svedčí aj počet zdravotníckych pracovníkov na 1000 obyvateľov. V Bratislave je dvojnásobne viac lekárov, zubárov i zdravotných sestier ako na severe Slovenska. Prečo?
Na rade sú europoslanci
Petičný výbor je sklamaný z doterajšieho postoja zodpovedných, že vôľu 19 399 občanov neriešia. Je odhodlaný urobiť všetko pre to, aby dialyzačné pracovisko v Námestove ostalo.
Od ministerstva zdravotníctva teraz žiada minimálne to, aby podalo návrh na vydanie predbežného opatrenia, ktoré zaviaže súčasného prevádzkovateľa dialýzy zabezpečovať túto službu v Námestove dovtedy, kým tam nepríde nový poskytovateľ.
Najbližším krokom je aj oslovenie všetkých kandidátov do Európskeho parlamentu. „Budeme od nich chcieť riešenie,“ povedal Marián Grígeľ. „Ak sa o naše požiadavky nebudú zaujímať, prečo by nás mali zaujímať oni?“