Oravský futbalový zväz má od začiatku jarnej časti problém s obsadzovaním rozhodcov na zápasy. Je ich málo. Preto nie je nič neobvyklé, keď stretnutie druhej alebo tretej triedy dospelých vedie iba hlavný rozhodca bez asistentov. O probléme sme sa rozprávali s predsedom komisie rozhodcovJúliusom Kubánim.
Čo je dôvodom nedostatku rozhodcov?
Je možné ho chápať v dvoch rovinách. Prvou je neúčasť rozhodcov na majstrovských futbalových zápasoch pre zdravotné a rodinné dôvody, tiež kvôli študijným alebo pracovným povinnostiam. Druhým a závažnejším problémom je, že rozhodcov na Orave je málo.
Koľko ich oproti jesennej časti chýba?
Prechodne deviati. Momentálne máme hlavne generačný problém. Pre vek v posledných rokoch ukončilo činnosť päť až šesť rozhodcov. Ďalší piati sú ospravedlnení pre zdravotné dôvody. Pri mladých chlapcoch je to tak, že po pol roku povedia, že chcú sedieť na dvoch stoličkách. Hrať futbal, ale aj pískať.
Je tvorba delegačného listu náročná?
Áno. V utorok dostávame požiadavku od Stredoslovenského futbalového zväzu na obsadenie rozhodcov na ich mládežnícke stretnutia. Momentálne môžu byť z nášho zväzu na tieto zápasy delegovaní jedenásti. V stredu potom pripravíme koncept delegačného listu a vo štvrtok ho prerokujeme na komisii. Potom sa uverejňuje na web s tým, že rozhodcov musíme zadať aj do informačného systému ISSF ku každému zápasu. Stáva sa však, že aj po uverejnení delegačného listu treba rozpis meniť.
Trápia sa aj iné regionálne zväzy s nedostatkom rozhodcov?
V Oblastnom futbalovom zväze Martin rozhoduje prvú triedu niekedy jeden, najviac dvaja rozhodcovia. Nám sa zatiaľ dvakrát stalo, že v najvyššej oravskej súťaži nebola kompletná rozhodcovská trojica.
V okresoch Liptovský Mikuláš a Žilina je rozhodcov dosť. Študenti na vysokých školách si rozhodovaním prilepšujú.
V niektorých okresoch absolvujú záujemcovia o rozhodovanie školu mladých rozhodcov. Skúsení kolegovia z vyšších súťaží a členovia komisie rozhodcov sa im venujú, navštevujú s nimi ligové zápasy, spolu analyzujú výkony rozhodcov. Učia ich správne sa pripravovať na zápasy po kondičnej stránke a aby poznali pravidlá. Také školy sú napríklad v Žiari nad Hronom a vo Zvolene.
Majú mladí ľudia na Orave záujem byť rozhodcom?
Mladí chlapci občas prejavia záujem, vidia v tom možnosť zárobku. Ak za tým nie sú len odmeny, ale seriózny a poctivý prístup, tak je možnosť napredovať a postupovať do vyšších súťaží. Chce to tréning, chuť, trpezlivosť, podporu rodiny a niekedy i šťastie. Celkovo je ale záujem o rozhodovanie malý.
Neodrádza potenciálnych adeptov aj niekedy zbytočné nadávanie fanúšikov rozhodcom?
Ak nie je záujem o rozhodovanie skutočný, ale ide iba o chvíľkovú záležitosť, tak po prvom nakričaní nespokojných fanúšikov utekajú z boja a venujú sa iným veciam.
Ak sa chlapci dostanú do toho kolotoča, vydržia, dajú si poradiť od skúsenejších kolegov. Je to dobré pre oravský futbal a aj pre komisiu rozhodcov.
Je pozícia rozhodcu finančne zaujímavá?
Po počiatočných nákladoch na výstroj si celkom slušne privyrobia. Začínajúci rozhodcovia sú delegovaní najmä na mládežnícke súťaže. Tam už zarobia minimálne 20 eur. Všetko sa však odvíja od súťaže, pozície a počtu odpískaných zápasov.
Naša komisia rozhodcov poskytuje štartovací balíček, ktorý obsahuje dres, trenírky, štulpne a píšťalku za symbolickú cenu.
Ako idete zastaviť trend ubúdania počtu rozhodcov?
Zintenzívnime nábor, zájdeme do škôl, oslovíme potenciálnych záujemcov prostredníctvom webstránky i médií. Na Liptove zaviedli pravidlo, že rozhodcovia, ktorí chcú postúpiť vyššie, musia za seba priviesť náhradu.