DOLNÝ KUBÍN. Turkov, Portugalcov a Dolnokubínčanov spojil projekt Náš svet alebo Čo môžeme urobiť pre iných (a pre seba).
Medzinárodná mládežnícka výmena umožnila mladým ľuďom spoznať svet zdravotne znevýhodnených žiakov Špeciálnej základnej školy pre žiakov s telesným postihnutím v Dolnom Kubíne.
Ľudia sme rôzni
„Všetci hovoria, že ich to posunulo v živote niekde inde,“ povedala o minulotýždňovej výmene organizátorka Iveta Grootová zo strednej odbornej školy obchodu a služieb. „So špeciálnou školou spolupracujeme roky. Napríklad, naše budúce kaderníčky chodia jej žiakov strihať. Vedeli sme, do čoho ideme.“
Za týždeň sa dá toho stihnúť naozaj dosť. Vrátna, Roháče, prezentácia v kulturáku, spoločná boccia aj prechádzka po meste s vozičkármi.
„Spočiatku to mnohí vnímali ako frajerinu, že ja sa chcem tiež povoziť,“ hovorí učiteľka. „Keď museli vozík tlačiť, už nikto sa nechcel voziť. Mesto ako také je na tom dobre, problém je nakupovať či ísť na toaletu. Doviedla som tu ľudí zo zahraničia, aby videli, akí sú Slováci ústretoví. Žiaľ, ľudia sme rôzni. Mrzelo ma, keď čašníkovi robilo problém posunúť stoličku alebo keď namiesto Čo si dáte? prišlo upozornenie, aby priestor vyzeral rovnako aj po našom odchode.“
Budú im oporou
Pre špeciálnu školu bol týždeň so študentmi príjemnou zmenou. „Naše deti sú veľmi spontánne, nemajú problém nadväzovať kontakty s novými ľuďmi,“ povedala učiteľka Martina Gogoláková. „Prežili sme úžasné dni, krásne aktivity, cez maľovanie sme si vytvárali spoločný svet.“
Choré deti nenechali ľahostajného ani Jána Horáka zo žiackej školskej rady dolnokubínskej hotelovky. „Najväčším prínosom je pre mňa možnosť naučiť sa rešpektovať ľudí s mentálnym postihnutím. Súcitím s nimi a budem sa snažiť byť im oporou.“
Rovnako pozitívne hodnotí minulý týždeň aj predseda školskej rady Tomáš Manťo. „My sme im spestrili bežné dni, oni nám dodali veľa energie. Keď vidím, aké to majú ťažké, sám sebe sa smejem, aké banality niekedy riešim a na čo sa sťažujem.“