PÁRNICA. Dennodenne cestuje Jaroslav Babušiak z Kraľovian do Dolného Kubína. Odkedy neďaleko Párnice začali ťažiť vápenec, „žerú ho nervy“. „Buď sa tam práši alebo je zablatená,“ hovorí o ceste prvej triedy pri výjazde z lomu Smoleňová.
Na znečistenú vozovku niekoľkokrát upozornil políciu. „Povedali mi, že oni s tým nič nemajú. Majú, pretože dopravný inšpektorát predsa povolil výjazd vozidiel z lomu na hlavnú cestu.“
Nech zaplatí štyroch chlapov
Spomínaným úsekom sme minulý týždeň prešli trikrát. Raz bolo čisto, raz nás obalil kúdol prachu. Vo štvrtok celý deň poprchávalo. Podvečer z lomu odchádzalo jedno naložené vozidlo za druhým, celá jedna strana vozovky bola zablatená. Ak oproti nič nešlo, vodiči jazdili v protismere, inak smola. „Prestriekanie môjho auta stojí 10-tisíc eur,“ povedal nespokojný vodič. „Kto to zaplatí, keď mi ho celé obijú skalky?“ Tvrdí, že keď si platí cestnú daň, nemá dôvod doplácať na súkromné podnikanie. „Keby to bolo raz za týždeň, nepoviem ani slovo. Kto znečistí cestu, má ju aj očistiť. Viem, o čom hovorím. Keď sme dcére stavali dom, ihneď sme zametali hlinu z cesty, aby na nás niekto nezavolal policajtov. Nech si prevádzkovateľ lomu zaplatí štyroch chlapov, ktorí budú cestu pravidelne čistiť.“
Dolnokubínčan Michal Flajs, jazdí okolo raz-dvakrát do týždňa, lom nevníma ako problém. „Zvyknem tam spomaliť, ale keďže to nie je dlhý úsek, až tak mi to nevadí.“
Malo to byť ináč
Lom bol prázdny viac ako polstoročie. Povolenie na ťažbu vybavovala spoločnosť Dopravex z Príboviec. Pozemky pod kameňolomom si prenajíma od párnického urbáru.
Pri povoľovaní navrhovanej banskej činnosti, môže trvať až dvadsať rokov, emisná štúdia pripúšťala „náhodné a krátkodobé udalosti prašnosti, či už z korby vozidla alebo nespevnenej cesty. K opatreniam patrí pravidelné a intenzívne polievanie dopravných trás počas sucha, čo významne zníži celkovú prašnosť na prijateľnú úroveň“.
Vtedajší zástupca Dopravexu Miroslav Száraz tvrdil, že štúdie vychádzajú z najnepriaznivejších scenárov. „Reálne čísla budú iné,“ sľuboval na stránkach našich novín.
Spoločnosť, ktorá podľa našich informácií lom prenajíma, na otázky redakcie do uzávierky neodpovedala.
Zatiaľ po telefóne
Cestu prvej triedy I/70 spravuje Slovenská správa ciest. „Už niekoľkokrát sme telefonicky upozornili užívateľa lomu o nevyhnutnosti čistenia vozovky,“ napísala Lenka Salvianyová z kancelárie generálneho riaditeľa. „Zo strany užívateľa bola zjednaná náprava a bol daný prísľub na zvýšenie frekvencie čistenia cesty.“
Ak sa bude problém opakovať, správa ciest ho bude riešiť s cestným správnym orgánom. „S návrhom na finančnú pokutu alebo návrhom na zrušenie napojenia lomu na cestu I/70.“
Cestár, ktorý si neželal uviesť meno, si myslí, že čistenie cesty by mala zabezpečovať stála služba.
Nie je to vec polície
Dolnokubínska polícia sa ešte v roku 2012 vyjadrila k projektu dočasného dopravného značenia, zvláštnemu užívaniu pozemnej komunikácie a k úplnej uzávierke počas odstrelu. „Vyjadrenie, ktoré nie je povolením na výjazd, sme poslali do Žiliny na vtedajší Krajský úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie,“ povedal okresný policajný riaditeľ Ľubomír Lehotský. „V súvislosti s napojením lomu na cestu I/70 spomínaný úrad prerušil konanie z dôvodu nesplnenia podmienok správcu komunikácie, týkajúcich sa technického riešenia úpravy samotného výjazdu z lomu na vyššie uvedenú komunikáciu.“
Lehotský hovorí, že podľa zákona užívateľ nesmie dotknutú komunikáciu poškodzovať ani znečisťovať. Polícia preto požiada Okresný úrad v Žiline, odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií, o vykonanie štátneho odborného dozoru. „Podnet na znečistenie cesty sme zatiaľ nedostali,“ napísal vedúci odboru Marián Vranka. Ak sa tak stane, úrad dozor vykoná. V prípade nesplnenia výzvy na odstránenie nedostatkov bude nasledovať konanie o uložení sankcie.