ZÁBIEDOVO. Chodíme okolo nich, no zrejme málokto tuší, že sú nebezpečné. Takzvané invázne rastliny je zo zákona povinný odstraňovať vlastník pozemku, kedysi na náklady štátu, od 1. januára si to musí zaplatiť sám. Rozšírenie takejto rastliny v extraviláne obcí a miest je dokonca trestným činom.
Nebezpečné rastliny
Pohánkovec japonský, sachalinský, český, zlatobyľ obrovská, kanadská, slnečnica hľuznatá, netýkavka žliazkatá či boľševník obrovský, ktorý pri kontakte s pokožkou zanecháva pľuzgiere ako pri popáleninách. To je len časť rastlín, ktoré boli na naše územie dovezené a pestované kedysi ako okrasné kvetiny. „Keďže u nás nemajú prirodzených nepriateľov a našli tu vhodné podmienky, začali sa nekontrolovateľne šíriť,“ hovorí Ján Banovčan, starosta Zábiedova a predseda Združenia miest a obcí Hornej Oravy.
Slnečnica hľuznatá. Foto: ARCHÍV OcÚ
Rozmnožili sa natoľko, že povinnosť odstraňovať ich nariadil zákon. Nielen preto, že sú nebezpečné, ale najmä preto, že sa nekontrolovateľne šíria, sú príliš vysoké, vytláčajú pôvodné rastliny a na ich mieste už nič iné nenarastie.
„Dokážu sa rýchlo ujať na rôznych odkrytých plochách pri stavbách, zosuvoch, štrkoviskách. Ich odstraňovanie je potom nesmierne náročné, pretože dokážu vyrásť z kúska lista alebo stonky. Ak ich niekto pestoval v záhrade a chce sa ich zbaviť tým, že ich zreže a vyhodí, zo zdanlivo mŕtvych rastlín vyrastie množstvo nových.“
Informovanie ľudí
V Zábiedove obec eviduje tri lokality, kde invázne rastliny rastú. Dva roky má ich rozširovanie pod kontrolou. „Odstraňovali sme ich chemicky aj mechanicky, uvidíme, či sa tento rok objavia nové. Podarilo sa nám ich podchytiť pomerne skoro, takže náklady na odstraňovanie neboli vysoké. Postreky nás vyšli na zhruba 120 eur, o likvidáciu sa postarali nezamestnaní. “
Aby sa o rýchlo rozširujúcich rastlinách dozvedelo čo najviac ľudí, obec pripravila na verejné zhromaždenie prezentáciu týkajúcu sa tejto problematiky. Tento rok občania dostanú aj letáky so základnými informáciami a fotkami. Samospráva ich pripravuje s Občianskym združením Tatry. Invázne rastliny sa dajú natrvalo odstrániť len chemickými postrekmi a následným zničením. „Ich nebezpečenstvo je také veľké, že rozšírenie takejto rastliny v extraviláne obcí a miest sa posudzuje ako trestný čin,“ povedal Ján Banovčan.