TRSTENÁ. Oproti projektu museli robotníci na stavbe zbrojnice urobiť viacero vecí navyše. Ich hodnota je podľa kontrolóra takmer 70-tisíc eur. V projekte chýbajú bezpečnostné zábradlia, naprojektovaného bolo málo reziva, káblov, elektroinštalácie aj železa.
Chýbajúci materiál
Budovu stavia mestská eseročka Trstenské technické služby. „Viac lát sme museli dať na základe požiadavky stavebného dozoru,“ hovorí riaditeľ firmy Michal Furdek. „Keď sme išli do súťaže, množstvo reziva sme oproti projektu navýšili, takže nám to v pohode vyšlo. Spoločnosť si náklady u objednávateľa, teda mesta, uplatňovať nebude.“
V nákrese strechy bolo naprojektované len polovičné množstvo železa oproti tomu, čo bolo treba. Keďže mohlo dôjsť k praskaniu podhľadov, firma musela strechu staticky zosilniť. Dokupovať nad rámec projektu bolo treba káble, chýbalo i kovové zábradlie.
„Práce rozdeľujeme do dvoch skupín,“ povedal konateľ mestskej eseročky Tomáš Kubica. „Tie, ktoré museli byť urobené pre nedokonalosť projektu a tie, ktoré mesto ako objednávateľ požaduje urobiť pre zlepšenie vlastností, respektíve funkčnosti stavby.“
Na žiadosť mesta
Náklady navyše doteraz dosahujú podľa kontrolóra zhruba 70-tisíc eur. „Toľko bude musieť mesto doplácať z rozpočtu?“ opýtal sa poslanec Mojmír Krajči. „Každú zmenu musíme zaznamenať do zmenových listov,“ povedal primátor Jozef Ďubjak. „S nimi pôjdeme ku komisii, ktorá schválila projekt, a požiadame o akceptovanie zvýšených nákladov zlepšujúcich kvalitu stavby. Máme to predrokované, či to prejde, teraz nevieme.“
Podľa Tomáša Kubicu náklady pre nedokonalosť projektu sú zatiaľ vyčíslené na zhruba 11-tisíc eur. Práce navyše na základe požiadaviek mesta, ktoré majú zvýšiť kvalitu budovy, ďalších 47-tisíc eur. „Je v tom zahrnuté už aj vyasfaltovanie celého dvora,“ hovorí konateľ. „Okrem toho, v rozpočte sú položky, ktoré nebudeme robiť, takže tam ušetríme. Od spracovania projektu pokročili niektoré technológie. Preto je vhodnejšie investovať do modernejších, ktoré zvýšia komfort stavby a znížia sa tak náklady na jej prevádzku.“
Jozef Polakevič, vedúci oddelenia výstavby a životného prostredia, doplnil, že v stavebnom denníku musí byť zaznamenaná každá zmena oproti projektu. „Neznamená to však, že všetko, čo je tam napísané, znamená náklady naviac mimo dotáciu, z rozpočtu mesta.“
Chyby v projekte
Mnohých poslancov nahnevalo, že ide aj o nedostatky v projekte. Či už pri chýbajúcich kábloch, železe alebo zábradlí. „To si projektant nedával vypracovať statický posudok na strechu? Projekt je hotový od roku 2008 a je v ňom mnoho chýb,“ povedal poslanec Štefan Kapjor. Podľa primátora projektant svoju chybu odstráni. Doplní projektovú dokumentáciu o to, čo v nej chýba. Postupovať by mal zrejme podľa skutočne vykonaných prác.
Poslanca Ľubomíra Hoľmu tiež zaujímalo, či nevadí, že je v projekte uvedená rekonštrukcia zbrojnice a pritom sa stavia od základov. „Je to rekonštrukcia, pretože budovu staviame na pôvodných základoch, bez zväčšovania zastavanej plochy,“ hovorí Tomáš Kubica. „Búranie až po základy bolo nevyhnutné z viacerých dôvodov. Najmä preto, že pôvodná dispozícia hasičskej zbrojnice nevyhovovala potrebám a platným normám.“
Trstená získala na zbrojnicu viac ako 800-tisíc eur z cezhraničného projektu, ktorý pripravovala s gminou Jablonka. Či sa jej výstavba predraží a koľko navyše bude treba dať z mestskej kasy, bude zrejmé až po dokončení stavby.