Návrh znížiť rozdiel medzi dotáciou pre mestskú a súkromnú školu neprešiel. Zatiaľ, zastupiteľstvo sa k téme vráti.
NÁMESTOVO/DOLNÝ KUBÍN. Výšku ročnej dotácie na mzdy a prevádzku škôl a školských zariadení určuje samospráva všeobecne záväzným nariadením. Zákon hovorí, že súkromná škola musí dostať minimálne 88 percent z toho, čo mestská. Niektorým námestovským poslancom sa to zdá málo.
Päť percent stačí
Deväťdesiatpäť percent - tak znel pozmeňujúci návrh Petra Boleka na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva. Na otázku, ako na číslo prišiel, povedal, že „ak prídu do mesta peniaze na vzdelávanie dieťaťa, nech sa tam dajú v maximálnej možnej miere. Stačí, keď v meste ostane päť percent“.
Zástupcovia súkromnej zušky prišli na marcové rokovanie, aby sa uistili, že plénum nové nariadenie schváli, pretože suma na úrovni vlaňajška, ktorú pre provizórium od januára dostávali, nestačila pokryť náklady. Viac nežiadali. Proti zvýšeniu vystúpil prednosta mestského úradu Milan Rentka. „Zo zostávajúcej sumy financujeme napríklad centrum voľného času, na ktoré sme vlani dostali 70-tisíc eur, no dali sme mu raz toľko. Tie peniaze ostávajú v školstve.“
Tisíce eur navyše
Zriaďovateľka Zuzana Fernezová s manželom Petrom sa ohradili voči označeniu súkromní podnikatelia. „Súkromná škola je iba nápis, nič viac. Nemáme ani korunu zisku, robíme za holé platy. Môžete prísť ku nám na kontrolu.“
Bolek napokon z požiadavky upustil. S tým, že poslanci sa k téme vrátia počas roka, a prípadnú zmenu vyriešia rozpočtovým opatrením.
V Námestove sú dve súkromné zušky, Babuliaková a Fernezová. Prvú navštevuje takmer tristo žiakov, druhú 570. Štátna škola dostane na žiaka v individuálnej forme 701 eur, v skupinovej 617 eur. Po zdvihnutí normatívu z 88 percent na 95 by mesto muselo vyplatiť súkromným školám navyše približne 32 500 eur.
Čo by bolo spravodlivé
Zákonné minimum poskytuje súkromníkom aj Dolný Kubín. „Bolo by nespravodlivé dať im to isté, čo mestským zariadeniam,“ hovorí Michal Švento, vedúci odboru školstva na mestskom úrade. „Peniaze z podielových daní na správu budov, ktoré štát dáva iba na žiakov mestských škôl, dávame priamo do dotácie a v rozpočte nie sú osobitne určené napríklad na opravu budov.“
Keby boli peniaze na údržbu a správu budov rozpočtované osobitne, Švento by bol za rovnaké financovanie štátnych aj neštátnych školských zariadení.
Vzdelaný učiteľ je drahý
Dolný Kubín dáva mestskej zuške ešte menej ako Námestovčania, iba 627 eur. Dolnokubínska materská škola zas dostáva na žiaka o 160 eur viac ako námestovská.
Porovnávať jednotlivé sumy bez poznania situácie v tom-ktorom meste by bolo zavádzajúce.
„Pretože všade ide o jeden balík peňazí v školských originálnych kompetenciách,“ upozorňuje Švento. Veľa robí sídlo, ktoré nemusí byť ekonomicky efektívne. Z pohľadu hospodárenia platí, že čím vzdelanejší pedagóg, tým horšie.
„Štát neprispieva na kredity učiteľov ani nezisťuje, či v materskej škole pracuje učiteľka so stredoškolským alebo vysokoškolským vzdelaním. Posudzovať situáciu bez detailnejších znalostí a meniť pravidlá počas kalendárneho roka, je ťažké.“