Prečo idem voliť? Lebo sa starám o demokraciu
Na facebooku koluje slogan: "Keby ľudia verili, že voľbami sa dá niečo zmeniť, išli by voliť." Nebezpečná demagógia, s ktorou sa ľahko stotožňuje. My ľudia sme už takí, milujeme demagógiu a konšpirácie.
Dnes si volíme ďalšieho prezidenta. Keď v roku 1999 kandidoval Rudolf Schuster a protikandidátom mu bol Vladimír Mečiar, prišlo hlasovať asi 75 percent ľudí. O desať rokov neskôr, keď sa stretli Ivan Gašparovič s Ivetou Radičovou, to bolo o 25 percent menej. Dopadli tak ako dopadli.
Rozhodnutie voliť či nevoliť, je legitímne právo každého z nás, rovnako legitímne ako volebné právo. Pre nezúčastnených sa mení akurát morálne právo - právo kritizovať či nekritizovať už zvoleného lídra. Je dôležité si aj toto právo zachovať, a to dosiahneme len svojou účasťou na rozhodovaní.
A voliť by sme mali aj preto, lebo si zaslúžime, aby nás vo svete reprezentoval niekto slušný, dôveryhodný, nepoplatný. Demokracia si žiada účasť ľudí vo voľbách. Alebo, ako svojho času povedal nemecký politik Peer Steinbrück: „Staraj sa o mňa, inak ťa opustím. Tvoja demokracia.“ Verím, že aj tento slogan sa niekde v nekonečnej sieti FB vyskytuje.
Jana Paulovská, divízna šéfredaktorka MY
Oravci volia prezidenta v 116 okrskoch, najviac, 43, má Dolný Kubín, o jeden menej Námestovo, v Tvrdošínsku je 31 okrskov.
V obciach aj mestách zaznamenali zvýšený záujem o voličské preukazy
V Dolnom Kubíne v prvom kole prejavilo o voličský preukaz záujem 424 ľudí. Oproti parlamentným voľbám v roku 2012 je to menej o 39, ale v piatok dopoludnia pred druhým kolom na mestskom úrade o tento spôsob hlasovania prejavilo záujem viac ako 600 ľudí.
V Zákamennom, najväčšej obci na Orave, je 3809 voličov. V prvom kole vydali 56 preukazov, v druhom viac ako 70. „Záujem majú hlavne mladí ľudia,“ povedala Katarína Sivčáková. „Veľa sme ich posielali poštou.“
V Istebnom zo 1157 voličov požiadalo o preukaz v prvom kole 21 ľudí, v druhom o šesť viac. Žaškov má čísla podobné, 1330 voličov, 32 preukazov v prvom, 36 v druhom kole. Z 2138 zázrivských voličov v prvom súboji o prezidentské kreslo rozhodlo 35 mimo bydliska. O dva týždne ich počet stúpol na 55. „Veľký záujem mali ľudia okolo tridsať rokov,“ povedala Monika Barienčíková. Ochotne poskytla aj staršie údaje. „V parlamentných voľbách sme vydali 42 preukazov, v referende 2010 len 13 a v eurovoľbách v roku 2011 ešte o dva menej.“
Najvýraznejší rozdiel zaznamenali v Jasenovej, ktorá má 353 voličov. Pri voľbe do Národnej rady vydali tri preukazy, v prvom kole prezidentských volieb 16 a v druhom 17.
Obvodné volebné komisie sedia na okresných úradoch
Tri okresy, dve obvodné volebné komisie – v porovnaní s prvým kolom prezidentských volieb sa po organizačnej stránke nič nemení.
Oravci volia prezidenta v 116 okrskoch, najviac, 43, má Dolný Kubín, o jeden menej Námestovo, v Tvrdošínsku je 31 okrskov.
Sedemčlenná obvodná komisia v Námestove, pod ktorú patrí aj tvrdošínsky okres, sedí v budove okresného úradu na ulici Miestneho priemyslu. Predsedá jej Jozef Miklušičák. Jeho kolegu Jozefa Šimeka spolu s komisiou nájdete na Okresnom úrade v Dolnom Kubíne na Námestí slobody.
V prvom kole prišlo k urnám v dolnokubínskom okrese 49 percent voličov, v námestovskom dosiahla volebná účasť takmer 47 percent. Robert Fico získal na Orave 25,2 desatiny percenta hlasov, Andrej Kiska 21 percent. Obidvoch porazil Radoslav Procházka, ktorému prejavilo dôveru bezmála 31 percent voličov.