DOLNÝ KUBÍN. Studňa, rezervoár, prameň, ale aj voda z roboty boli miestom odberu vzoriek, ktoré 55 ľudí z celej Oravy, ale aj Liptova prinieslo do laboratória Oravskej vodárenskej spoločnosti v Dolnom Kubíne.
Jedovaté dusičnany
Malé množstvá dusičnanov sa môžu nachádzať takmer v každej vode. Vplyvom intenzívneho hnojenia a únikmi zo žúmp či septikov sa stali vážnou hrozbou všetkých studní, vrtov, prameňov. Norma povoľuje obsah maximálne 50 miligramov v litri pitnej vody. Jedna vzorka zo studne z Vavrečky obsahovala až 250 miligramov v litri.
„Určite by som ju nepila a nepoužila ani na polievanie v záhrade,“ hovorí laborantka Marta Martvoňová.
Keď je pitná voda nepitná
Norme nevyhovela približne tretina z prinesených vzoriek. Ich majitelia sa výsledok dozvedia telefonicky. Marta Martvoňová upozornila, že dusičnany sú len jednou z množstva látok, ktoré ovplyvňujú kvalitu vody. „V prípade záujmu sme schopní urobiť rozšírený rozbor, pri ktorom sledujeme fyzikálne, chemické, mikrobiologické a biologické ukazovatele. Až na ich základe môžeme povedať, či je pitná, alebo nie.“
Minulý rok sa o obsah dusičnanov v rámci Svetového dňa vody zaujímalo 80 ľudí. Možnosť rozšíreného rozboru využili traja záujemcovia. Mnohých odrádza poplatok vo výške približne 90 eur. „Keby som mala vlastnú studňu, určite by som tie peniaze neľutovala,“ hovorí laborantka.
Vodu z vlastnej studne priniesol Daniel Pečit z Bieleho Potoka. „Minulý rok nám vyšli veľmi zlé výsledky. Studňu niečo kontaminovalo. Som zvedavý, či sa to napravilo.“
Marta Martvoňová rozšírený rozbor odporúča dvakrát za rok každému, kto má vlastnú studňu. „Pri vodovodoch v menších obciach ho robíme štyrikrát za rok. V Dolnom Kubíne každý mesiac.“