TRSTENÁ. Nové cétečko majú v Hornooravskej nemocnici dva roky. Iba pred pár mesiacmi však lekári na ňom začali pacientom robiť aj špeciálne terapeutické výkony na chrbtici. Doteraz kvôli nim ľudia cestovali do Ružomberka, Martina či Žiliny. Kým v niektorých nemocniciach si za ne musia zaplatiť, v Trstenej ich plne hradia poisťovne.
Bližšie a zadarmo
Pacientov s chorobami a poruchami chrbtice pribúda. Podľa lekárskych štatistík má až tridsať percent malých detí poruchy stability chrbtice. V dospelosti počty len narastajú a pribúda aj tých, ktorí musia podstúpiť obstreky.
„Pracovala som v ružomberskej nemocnici, kde sme tieto výkony robili denno-denne a mali sme mnoho pacientov z Oravy,“ hovorí Dagmar Martášková, nová primárka röntgenologického oddelenia. „Keď som nastúpila sem, chcela som zaviesť tieto služby. Pre Oravcov je dosť náročné aj nákladné cestovať za ošetrením, ktoré trvá len pár minút, do Martina či Ružomberka. O to viac, ak si musia za obstrek zaplatiť neraz minimálne 50 eur. Keďže u nás pribudlo lekárov, máme nový CT prístroj a potrebné zmluvy s poisťovňami, nič nebránilo, aby sme to spustili. Jediným nákladom sú dve eurá za terapeutickú dávku, ktorú dostanú v lekárni.“
Oddelenie má k týmto výkonom pripravených aj niekoľko lôžok, na ktorých si pacient po obstreku môže hodinu až dve oddýchnuť. Lekári za ten čas stihnú sledovať, ako na neho dávka vpichnutá do chrbtice vplýva. V prípade potreby ho domov odvezie sanitka.
Účinok závisí od poškodenia
Pred samotným zákrokom pod cétečkom musí pacient absolvovať vyšetrenie u neurológa. Ten určí, či potrebuje obstrek, alebo stačia lieky. „Obstreky sa robia najmä pri platničkových vysunutiach, pri komplikáciách s utláčanými či zaseknutými nervami, vhodné sú pri ťažkostiach po operáciách chrbtice,“ hovorí primárka Dagmar Martášková. „Ak presne zistíme rozsah postihnutia, väčšinou aplikovaná dávka zaberá veľmi dobre. Niektorým stačí raz za rok, iným raz za dva, niektorí dostanú len jednu za život a bolesti sa nevrátia. Niektorí pacienti však musia prísť o mesiac znovu. Je to individuálne, podľa typu chrbtice, spôsobu života, rozsahu poškodenia.“
Riziká sú podľa lekárky minimálne a komplikácie takmer žiadne. Ak príde niektorému pacientovi zle, je to skôr zo strachu z injekcie a z obáv, čo bude po zákroku. „Noha na strane chrbtice, do ktorej picháme dávku, môže byť načas slabšia, ale to sa napraví. Iné ťažkosti sú veľmi zriedkavé.“
Bez hadice, len virtuálne
Keď ľudia počujú v ambulancii všeobecného lekára slovko kolonoskopia, mnohí sa napriek odporúčaniu, aby išli na toto vyšetrenie k špecialistovi, radšej vrátia domov. Vyšetrenie hrubého čreva hadicou nie je nič príjemné. Pritom ide o veľmi dôležitú lekársku prehliadku, ktorá môže odhaliť čoraz rozšírenejšiu rakovinu hrubého čreva.
Röntgenológovia z Trstenej pacientom, ktorí majú podozrenie na toto vážne ochorenie, ponúkajú menej bolestivú a nepríjemnú alternatívu – virtuálnu kolonoskopiu. „Dokážeme urobiť vyšetrenie na cétečku, bez hadice. Prístroj zoskenuje črevo tak podrobne, že na röntgenových snímkach nájdeme aj drobné, päťmilimetrové karcinómy, ktoré sú zatiaľ len na povrchu sliznice.“
Lekári začali s vyšetreniami pred pár mesiacmi. Informácie získavali najmä z odbornej literatúry. Do podrobností ich zasvätila lekárka z Čiech. „Poučila nás, ako pripraviť pacienta, ako správne skenovať, ukázala nám veľa podrobností a detailov, urobila nám prednášku, ako to robia vo Francúzsku. Ak lekár posiela pacienta na takéto vyšetrenie, mal by ho upozorniť, že má na výber dve možnosti.“
Informovať priamo na oddelení sa môžu aj samotní pacienti. Odborníci ich poučia, aká je príprava, ako vyšetrenie prebieha, čo všetko obnáša. Taktiež ho preplácajú poisťovne.