DOLNÝ KUBÍN. Nepáčia sa vám výtlky, poškodené dopravné značenie, neporiadok, nefunkčné verejne osvetlenie, chýbajúci poklop kanála? Nahláste to rýchlo, bezplatne a jednoducho vedeniu mesta prostredníctvom smartfónu cez bezplatnú aplikáciu City Monitor. Využiť môžete aj internetovú stránku.
Anonymné hlásenie
Stačí odfotiť vec, ktorá sa vám nepáči, môžete pridať krátky popis miesta a stavu, odošlete a čakáte na výsledok. Celý priebeh vybavenia podnetu môže každý sledovať na internete. V niektorých mestách na Slovensku sa projekt rozbehol výborne a samospráva musí riešiť desiatky, niekde až stovky upozornení.
„Projekt je funkčný od novembra minulého roka,“ hovorí prednosta mestského úradu Vladimír Adamec, ktorý má na starosti spracovanie podnetov. „Obyvatelia mesta môžu prostredníctvom City Monitoru zasielať podnety, pripomienky, zistené nedostatky, návrhy na riešenie.“
Prvé podnety
Až do marca tohto roku nemusel riešiť žiadne upozornenie od občanov. Preto sme sa v redakcii rozhodli vyskúšať funkčnosť systému. Stačila krátka polhodinová prechádzka centrom mesta a našli sme päť nedostatkov. Schválne sme vynechali výtlky na cestách, lebo čas ich opráv ešte nenastal. Zaujal nás chýbajúci poklop na kanalizačnej šachte a kryt na lampe pouličného osvetlenia, zničená rozvodná skriňa, drevený prístrešok aj plot historického cintorína.
Fotky sme poslali 4. marca prostredníctvom internetovej stránky www.citymonitor.sk. Okamžite sa na mape Slovenska, v časti, kde je Dolný Kubín, ukázal modrý krúžok s číslom 5. Neklamný znak toho, že náš podnet je zaregistrovaný. Už popoludní sa krúžky vyfarbili na červeno, čo značí že sú evidované zo strany mesta a žltý krúžok dokazoval, že vec je v riešení. O tri dni, 7. marca, sa krúžok pri kryte lampy, prístrešku a rozvodnej skrini vyfarbil na zeleno s textom vyriešené. Ihneď sme išli zistiť, či je to pravda.
Aj skriňu vyriešili.
Aj kryt lampy.
Vyriešené
Na naše potešenie zničený drevený prístrešok zmizol rovnako ako poškodená rozvodná skriňa. Vnútro lampy verejného osvetlenia chránil nový kryt. Akceptujeme, že rozpadávajúci sa a grafitmi vyzdobený plot historického cintorína nie je možné dať do poriadku za tri dni. Rovnako sme prijali odôvodnenie Vladimíra Adamca v prípade nevhodného poklopu šachty kanalizácie.
„Ak dostaneme podnet, ktorý nemôže riešiť mesto, lebo sa nejedná o náš majetok, vec postupujeme na firmy a organizácie, zodpovedné za daný stav. Poklop musí dať do poriadku Oravská vodárenská spoločnosť, ktorú sme o tom upovedomili.“
Ukázalo sa, že na svete je projekt, ktorý slúži občanom aj mestu.