DOLNÝ KUBÍN. Iniciátorom petície je Ján Opatera, ktorý získal podpisy 17 susedov. Okrem osamostatnenia má ďalšie štyri body.
Technické služby a poslanci
„Keď sme boli samostatní, bolo oveľa lepšie,“ hovorí Ján Opatera. „Mali sme tu aj matriku. Teraz musím lietať po úradoch v meste. Bziny sú samostatné a majú pokoj. Všetko si riadia samé. Aj odvoz smetí majú lacnejší.“
Poukázal na skutočnosť, že domácnosť v Dolnom Kubíne, ktorej vyvážajú smeti dvakrát za mesiac, platí rovnakú sumu, ako domácnosť, ktorá má odvoz štyrikrát za mesiac. Nepáči sa mu ani starostlivosť mesta o Kňažiu. Preto je jedným z bodov petície odvolanie riaditeľa Technických služieb Pavla Heška, ktorý je zároveň mestským poslancom.
Ďalší bod zameral na poslancov mestského zastupiteľstva. „Žiadam do mestského zastupiteľstva voliť vhodných kandidátov na poslancov, ktorí nepodnikajú a budú pracovať. Nie takí, ktorí poberajú financie za ničnerobenie. Poslancom nemajú byť podnikatelia alebo učitelia. Nemá tam sedieť ani lekár. Ten nech tabletky predpisuje a operuje. Tam má byť robotník, ktorý sa bude o nás starať.“
Dane a ministerstvo
Nepáči sa mu, že dane obyvateľov Kňažej míňa Dolný Kubín. „Kde sú tie peniaze? Všetko je rozbité. Po meste ani u nás sa nedá chodiť. Desať percent daní nech si nechajú, ale zvyšok nech ide do dediny.“
Žiada aj zníženie limitu na vytvorenie samostatnej obce na 1500 obyvateľov. Pravdepodobne narážal na zákon o obecnom zriadení o zlúčení a rozdelení obce, v ktorom sa hovorí, že obec sa môže rozdeliť, ak nové obce budú mať katastrálne územie alebo súbor katastrálnych území tvoriaci súvislý územný celok, najmenej tritisíc obyvateľov, ak urbanisticky nesplynuli s ostatnými časťami obce. Obec nemožno rozdeliť, ak do rozvoja odčleňovanej časti obce boli vložené investície, od ktorých je závislá celá obec. Pravdepodobne nevie, že v Kňažej žije 1014 obyvateľov.
„Žiadam spravodlivosť. Ak nie, táto žiadosť bude zaslaná na ministerstvo vnútra, predsedovi vlády a Úradu vlády,“ píše sa v závere petície.
Názor poslanca
Ján Briestenský je mestským poslancom za mestské časti Kňažia, Záskalie a Mokraď. S petíciou nesúhlasí. „Podľa zákona by to nebolo možné, ale každým podnetom sa treba zaoberať. Je to zdvihnutý prst občanov.“ Vysvetlil, že mesto malo spracovaný plán, v ktorom postupne investovalo do Bysterca, Brezovca, centra mesta a keď prišli na rad mestské časti, vypukla kríza. „V súčasnosti je spracovaný podobný plán, ale prioritu majú veci, ktoré sú najpotrebnejšie.“
Ani Peter Dutka z Kňažej nechce samostatnosť. „Je to ekonomický nezmysel. Nezvládli by sme to.“
Petícia, ktorá nie je petíciou
Zákon definuje petíciu ako žiadosť, návrh alebo sťažnosť vo veci spoločného alebo verejného záujmu podávaných jednou alebo skupinou osôb.
„Napriek tomu, že petícia nespĺňala zákonom stanovené podmienky, zaoberali sme sa ňou,“ hovorí hlavný kontrolór mesta Peter Florek.
Každá petícia má mať okrem iného petičný výbor, alebo kontaktnú osobu, označenie petícia, musí byť v písomnej podobe, hárky musia byť číslované a všetci podpísaní musia uviesť meno, priezvisko, adresu. „Podávajúci takmer nič z toho nesplnil, preto som ho vyzval, aby údaje doplnil. Neurobil to, preto sme vec odložili.“
Jána Opateru tento prístup nahneval. „Písal som primátorovi a nie kontrolórovi. Ten nech sa nevenuje petícii, ale nech kontroluje devätnástich poslancov, kde dávajú peniaze.“
Peter Florek upozornil, že každý, kto organizuje petíciu, by sa mal poradiť, čo robiť, aby jeho snaha nevyšla nazmar kvôli formálnym chybám. „Nestačí sa stretnúť na schodoch, niečo napísať na stene a doniesť na mestský úrad.“
Ján Opatera sa nevzdáva. „Na jar začnem znova a obehnem celú Kňažiu aj Mokraď. Uvidíte, čo narobím.“