TRSTENÁ. Ministerstvo školstva vlani spustilo národný projekt, v rámci ktorého tisícky škôl dostanú digitálnu techniku. Zo štrukturálnych fondov ide na elektronizáciu vzdelávacieho systému 45,9 milióna eur. Rezort rozdá 20-tisíc tabletov, 5680 notebookov, toľko isto interaktívnych tabúľ, takmer 2700 tlačiarní a tisícku wifi routerov. Dostane ich dohromady 3454 materských, základných a stredných škôl.
Trstenská Základná škola Rudolfa Dilonga si tabletovú triedu zariadila po vlastnej línii, mimo ministerstva školstva. Dopomohli jej k tomu dlhoročné skúsenosti s používaním informačných technológií na vyučovaní. Pred šiestimi rokmi boli tamojší prváci pilotnou triedou na Slovensku, ktorá začala na vyučovaní používať notebooky.
Názory na tablety a notebooky v školách sú rôzne.
Reálny a fiktívny svet
Psychológovia upozorňujú, že treba dávať pozor na hranice medzi bežným používaním počítačov a neustálym, a taktiež dobre zvážiť vek detí, ktoré sa stanú pravidelnými používateľmi týchto technológií. „Zrazu sa stiera rozdiel medzi reálnym svetom a fiktívnym. To, čo deti potrebujú, je bezprostredná skúsenosť, ktorú im nahrádza fiktívna,“ hovorí psychologička Dagmar Tuková z Trstenej.
Preto sa odborníci v ambulanciách často stretávajú s počítačovo veľmi zručnými deťmi, ktorým však niečo chýba. „Pocit sebaistoty, sebadôvery, nedokážu zvládať záťaž v reálnom živote, sú plaché, nepriebojné, ich sociálne zručnosti sú nedostatočné. Alebo sú na druhej strane extrémne sebavedomé, nekritické, nadhodnocujú svoje prednosti. Čím je dieťa mladšie, tým je riziko nerovnomernosti v psychomotorickom vývine väčšie, hranica medzi fantazijným svetom a realitou v tomto veku je slabá. Aj v tejto oblasti, rovnako ako v celom živote platí – strážme hranice.“
Množstvo vymožeností
V tabletoch od ministerstva školstva je nainštalovaný operačný systém Android. Trstenčania sú zatiaľ jediní, ktorí stavili na zaužívaný Windovs. „Po rokoch skúseností som chcel zostať pri odskúšanom systéme, ku ktorému máme kvantum výučbového materiálu,“ hovorí učiteľ Peter Pallo. „Výhodou je, že deti nemusíme učiť nič nové, robia s tým, na čo sú zvyknuté, len v modernejšom prevedení.“
Trstenskí žiaci dostali dvadsať tabletov, ku každému samostatnú klávesnicu a dotykovú tabuľu, vďaka ktorej môžu zrušiť doteraz využívanú interaktívnu tabuľu napojenú na dataprojektor. „Nová má množstvo výhod. Ak zasvietilo na interaktívnu tabuľu slnko, nebolo na nej takmer nič vidieť. To je na novej vylúčené. Žiaci si už pri písaní nebudú cloniť.“ Aj tablety majú oproti notebookom niekoľko plusov. Hlavným je životnosť batérie. Kým počítače si žiaci museli počas vyučovania dobíjať, tablety vydržia nabité celé dopoludnie.
Nezabúdajú ani na klasiku
Najväčšiu radosť z darčekov, aj keď sa na nich budú musieť učiť, majú malí školáci. „Tabuľu máme niekoľko dní, takže sme si už na ňu zvykli, je to super,“ povedala štvrtáčka Sára. Deti vedia, že tablety nemajú na hranie, ale na učenie. „Takéto vyučovanie nás baví viac ako klasické,“ zhodli sa žiaci.
Štvrtákov s novou technológiou učí aj Eva Ragalová. „Je to skvelá novinka,“ hovorí. „Na novej tabuli môže naraz robiť viac detí. Okrem toho sa tam dajú dať obrázky, fotky, môžu ich dokresľovať, tvoriť. Dá sa prepojiť s tabletmi, takže všetko, čo bude na tabuli, uvidia deti priamo pred sebou.“
A či ešte takéto moderné detí vôbec vedia písať obyčajným perom do obyčajného zošita? „Samozrejme, tradične čítame a píšeme diktáty, písomky, chodíme do prírody. Moderné technológie pomáhajú spríjemniť a spestriť chvíle v škole,“ povedal Pallo.
Základom je koncepcia
Psychologička Oľga Filková súčasný technologický pokrok prirovnáva k televíznemu boomu spred 60 rokov. Aj vtedy sa rodičia obávali negatívneho vplyvu vysedávania detí pred televízormi. „Pediatri, psychológovia a pedagógovia odporúčali, že toľko času, koľko trávia deti pozeraním, majú tráviť vonku,“ hovorí Oľga Filková. „Dnes počúvame, ako deti málo športujú, málo sa stretávajú. Vyvstáva otázka, kedy je vhodný čas, aby sa dieťa začalo zoznamovať s počítačom, ako ho má používať, na aký dlhý čas.“
Podľa odborníčky je na učiteľovi, aby vytvoril správnu koncepciu a podmienky používania tabletov na vyučovaní. „Ak to má ujasnené a používa ich s deťmi zmysluplne, môžu technológie slúžiť ako veľmi dobrí pomocníci na zrýchlenie vyučovacieho procesu,“ hovorí. „Súčasne musí učiteľ starostlivo zvažovať aj vyváženie používania počítačov s ostatnými spôsobmi výučby. Aby žiaci navzájom komunikovali, spolupracovali na vyučovaní, aby mali možnosť učiť sa vystupovať pred kolektívom, aby dokázali ľahko a rýchlo formulovať myšlienky do viet a súvetí.“
Upozorňuje, že pri výučbe najmenších treba brať do úvahy rozvíjanie celej osobnosti dieťaťa, nielen jeho zručnosti v určitej špecifickej oblasti. „Ak to učiteľ splní, môžu byť tablety v školách, aj na prvom stupni, dobrými pomocníkmi, nie zlými pánmi.“